APRANAX Dolo 220 mg
comprimate filmate
(30buc)

Apranax Dolo 220 mg comprimate filmate conțin naproxen, care aparține unui grup de medicamente numite antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). Acest medicament reduce inflamația, durerea și febra.

Durere ușoară și moderată, de ex. durerile musculare, durerile de afaceri, durerile de spate sunt indicate pentru tratamentul pe termen scurt.
Reduce inflamația și durerea.
Substanță activă: naproxen sodic.
Se poate obține fără prescripție medicală. Poate fi contabilizat ca un fond de sănătate.
Citiți prospectul pentru riscuri și reacții adverse sau adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.!
Titularul autorizației de introducere pe piață: PharmaSwiss Иeskб republika s.r.o. Jankovcova 1569/2c, 17000 Praha 7 Republica Cehă
Titularul maghiar al licenței de distribuție: Valeant Pharma Mo. Kft., 1025 Budapest Csatбrkaъt 82-84.
Tel.: 36 1 345 5900.

dolo

unitate: HUF 65,63/buc

Prospect: Informații pentru pacient

Apranax Dolo 220 mg comprimate filmate

Citiți toate aceste medicamente înainte de a începe să luați acest medicament citiți cu atenție prospectul de mai jos deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.

Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul.

- Păstrați acest prospect. Este posibil să fie necesar să îl citiți din nou

- Contactați farmacistul pentru mai multe informații sau sfaturi.

- Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. A se vedea punctul 4.

- Asigurați-vă că spuneți medicului dumneavoastră dacă simptomele dumneavoastră nu se ameliorează sau se agravează în termen de trei zile (dacă utilizați medicamentul ca antipiretic) sau în termen de șapte zile (dacă utilizați medicamentul pentru analgezice).

Conținutul prospectului:

  1. Ce este Apranax Dolo și pentru ce se utilizează?
  2. Înainte de a lua Apranax Dolo

3. Cum să luați Apranax Dol?

4. Posibile efecte secundare

5. Cum se păstrează Apranax Dolot?

6. Conținutul pachetului și alte informații

  1. 1.Ce fel demedicamentApranax Dolo și ce boliaplicabil?

Apranax Dolo conține naproxen, care aparține unui grup de medicamente numite antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). Acest medicament reduce inflamația, durerea și febra.

Apranax DOlo poate fi utilizat în următoarele cazuri:

  • tratamentul pe termen scurt al durerii ușoare până la moderate de diferite origini, cum ar fi: dureri de cap, dureri de dinți, dureri musculare, dureri articulare, dureri de spate și dureri menstruale (dismenoree)
  • pentru a reduce febra asociată cu o răceală sau gripă și pentru a trata simptomele asociate simptomului.

Asigurați-vă că vă contactați medicul dacă nu vă simțiți mai bine sau dacă starea dumneavoastră se agravează după trei zile (dacă luați medicamentul pentru tratarea febrei) sau după șapte zile (dacă utilizați medicamentul pentru ameliorarea durerii).

  1. 2.Înainte de a lua Apranax Dolo

Nu luați Apranax Dolo:

- dacă sunteți alergic la naproxen sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6);

- dacă ați avut anterior astm, urticarie sau alte reacții alergice după ce ați luat acid acetilsalicilic (aspirină) sau alte antiinflamatoare nesteroidiene;

- dacă ați avut anterior sângerări gastrice sau intestinale în timpul tratamentului cu AINS

a apărut sau peretele stomacului sau intestinului a fost perforat (așa-numita perforație);

- dacă aveți o problemă stomacală sau intestinală, de ex. are sau a avut ulcer sau sângerări;

- dacă aveți boli cardiace severe;

- dacă aveți afecțiuni renale sau hepatice severe;

- dacă vă aflați în ultimul trimestru de sarcină.

Nu luați Apranax Dolo dacă vi se aplică oricare dintre cele de mai sus. Dacă nu sunteți sigur, discutați cu medicul sau farmacistul înainte de a lua Apranax Dolo.

Avertismente și precauții

Efectele secundare pot fi reduse la minimum prin utilizarea celei mai mici doze eficiente pentru cel mai scurt timp necesar pentru tratarea simptomelor.

Naproxenul nu este recomandat pentru reducerea durerii gastro-intestinale.

Discutați cu medicul dumneavoastră sau farmacistul înainte de a lua Apranax Dolo dacă:

Medicamente precum naproxenul pot crește ușor riscul de infarct miocardic sau infarct miocardic. Orice risc este mai mare cu doze mari și tratament pe termen lung. Nu depășiți doza recomandată și durata tratamentului.

Datorită proprietăților sale antiinflamatoare și antipiretice, Apranax Dolo poate masca simptomele altor boli și poate întârzia diagnosticul.

Copii și adolescenți

Apranax Dolo nu este recomandat pentru utilizare la copii și adolescenți cu vârsta sub 16 ani.

Alte medicamente și Apranax Dolo

Asigurați-vă că spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați, ați luat recent sau s-ar putea să luați orice alte medicamente.

Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați oricare dintre următoarele medicamente:

Utilizarea concomitentă a Apranax Dolo cu mâncare și băutură

Acest medicament poate fi luat cu sau fără alimente.

Apranax Dolo trebuie înghițit cu un pahar cu apă

Sarcina, alăptarea și fertilitate

Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

Apranax Dolo nu trebuie utilizat în ultimele trei luni de sarcină.

Nu trebuie utilizat în primele șase luni de sarcină decât dacă medicul dumneavoastră este absolut necesar.

Apranax Dolo nu trebuie utilizat în timpul alăptării.

Apranax Dolo poate face mai greu să rămâneți gravidă. Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă intenționați să rămâneți gravidă sau aveți dificultăți în a concepe.

Efecte asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje

Apranax Dolo poate provoca amețeli, somnolență sau oboseală, vedere încețoșată, depresie sau dificultăți de somn. Conduceți vehicule sau folosiți utilaje numai dacă nu vă apar.

  1. 3.Cum să luați Apranax Dolot?

Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul sau personalul medical. Dacă nu sunteți sigur de doză, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Apranax Dolo trebuie administrat pe cale orală.

Comprimatul trebuie înghițit cu un pahar cu apă.

Nu luați mai mult de trei comprimate pe zi conform recomandărilor.

Dacă utilizați comprimatele Apranax Dolo pentru ameliorarea durerii, luați-l până la șapte zile.

Dacă utilizați Apranax Dolo pentru ameliorarea febrei, luați-l timp de până la trei zile.

Asigurați-vă că vă contactați medicul dacă nu vă simțiți mai bine sau dacă starea dumneavoastră se agravează după șapte zile (dacă utilizați medicamentul pentru ameliorarea durerii) sau după trei zile (dacă utilizați medicamentul pentru ameliorarea febrei).

Adulți și adolescenți cu vârsta peste 16 ani

Doza recomandată este de un comprimat la fiecare 8-12 ore.

Doza inițială este de două comprimate, urmată de următoarea comprimat 12 ore mai târziu.

Nu trebuie să luați mai mult de trei comprimate pe zi.

Bătrâni, boli de ficat și/sau inimă

Doza este de obicei mai mică decât cea recomandată adulților.

Pacienții vârstnici trebuie să consulte medicul.

Utilizare la copii și la adolescenți

Apranax Dolo nu este recomandat pentru utilizare la copii și adolescenți cu vârsta sub 16 ani.

Dacă luați mai mult Apranax Dol decât ar trebui

Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați mai multe comprimate decât trebuie.

Dacă uitați să luați Apranax Dol

Dacă uitați să luați un comprimat, luați următoarea doză imediat ce vă amintiți, cu excepția cazului în care este aproape timpul pentru următoarea doză. Nu luați o doză dublă pentru a compensa comprimatul uitat.

Dacă încetați să luați Apranax Dolo

Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la utilizarea acestui produs, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. Reacții adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, deși nu apar la toate persoanele.

Nu mai luați Apranax Dolo și contactați-vă imediat medicul dacă:

  • aveți indigestie, arsuri la stomac, dureri de stomac sau alte simptome stomacale, greață sau vărsături (poate fi ulcer sau inflamație la nivelul stomacului sau intestinului);
  • trece sângele în scaun sau este tarat (un simptom de sângerare și perforație în stomac și intestine);
  • vărsături de sânge sau zaț de cafea;
  • urticarie (urticarie) (efect secundar mai puțin frecvent);
  • aveți probleme de respirație, precum respirație șuierătoare, dificultăți de respirație sau tuse (frecvență necunoscută);
  • umflarea feței, mâinilor, picioarelor, ochilor, buzelor și/sau limbii care poate provoca dificultăți de respirație sau înghițire (angioedem) - frecvență necunoscută;
  • apare anafilaxia (care pune viața în pericol o reacție alergică cu un simptom poate include: tensiune arterială scăzută, probleme de respirație și simptome ale pielii, cum ar fi erupții cutanate și umflături) - reacții adverse rare;
  • alte alte simptome alergice (efecte secundare rare);
  • reacții cutanate severe (reacții adverse care apar foarte rar sau cu o frecvență necunoscută): peeling, mâncărime, umflături, erupții proeminente de culoare purpurie, pete roșii pe piele, înroșirea pielii cu zone roșii dureroase, vezicule sau peeling. Pot apărea vezicule și descuamări severe ale buzelor, ochilor, gurii, nasului și organelor genitale.

Alte reacții adverse posibile

Cele mai frecvent observate efecte secundare afectează sistemul digestiv. Pot apărea ulcer peptic, perforație sau sângerări gastrointestinale, uneori letale, în special la vârstnici. După administrare, au fost raportate exacerbări de greață, vărsături, diaree, flatulență, constipație, indigestie, dureri de stomac, scaune sângeroase, vărsături, mucozită ulcerativă și inflamații intestinale (colită) și boala Crohn. S-a raportat mai puțin frecvent inflamația gastrică (gastrită).

Retenția de apă (care poate provoca umflarea extremităților), hipertensiunea arterială și insuficiența cardiacă au fost raportate în asociere cu utilizarea AINS.

Frecvente (pot afecta până la 1 din 10 persoane):

- Confuzie, amețeli sau somnolență, dureri de cap

- Tulburări vizuale (ar trebui să mergeți la un test de vedere dacă observați o tulburare vizuală)

- Erupție pe piele, mâncărime, pete roșii pe piele.

Mai puțin frecvente (pot afecta până la 1 din 100 de persoane):

- Tulburări de memorie și concentrare

- Sensibilitatea pielii la piele

Rare (pot afecta până la 1 din 1000 de persoane):

- Număr scăzut de celule roșii din sânge (anemie hemolitică)

- Niveluri ridicate de potasiu în sânge (poate provoca bătăi neregulate ale inimii, greață)

- Vasculită (care poate provoca febră, umflături și stare generală de rău)

- Agravarea astmului, pneumoniei (simptomele pot include senzația de oboseală, pierderea poftei de mâncare, greață sau vărsături și scaune de culoare deschisă)

- Icter (pe piele sau albul ochilor)

- Vezicule ale pielii în zonele expuse la soare, mai ales pe brațe, față și mâini (pseudoporfirie)

- Dureri musculare sau slăbiciune.

Foarte rare (pot afecta până la 1 din 10.000 de persoane):

- Tulburări de somn, tulburări de concentrare

- Atac de cord * (durere toracică care poate iradia pe gât, umeri și brațul stâng) și accident vascular cerebral * (poate fi un simptom al slăbiciunii și al matității musculare. De obicei apare doar pe o parte a corpului sau o schimbare bruscă a mirosului, gustului, auz sau viziune), confuzie)

- Inflamația membranei din jurul creierului și măduvei spinării cauzată de non-bacterii (meningită aseptică). Simptome: febră, greață, vărsături, confuzie, cefalee, rigiditate a gâtului și fotosensibilitate

- Inflamația pancreasului (provoacă febră, dureri de stomac și greață)

- Insuficiență renală sau inflamație (poate provoca sângerări, scăderea cantității de urină, greață, vărsături)

Nu se cunoaște (frecvența nu poate fi estimată din datele disponibile):

- Număr scăzut de anumite celule albe din sânge, care pot provoca febră și infecții frecvente (neutropenie)

- Număr scăzut de celule roșii din sânge (anemie aplastică)

- Văzând sau auzind lucruri care nu sunt acolo (halucinații)

- Amețeli care provoacă dezechilibre

- Senzație de furnicături sau de oboseală la nivelul mâinilor și picioarelor

- Stare generală de rău

- Probleme hepatice: rezultatele anormale ale sângelui ajută la detectarea acestuia

- Probleme renale severe, cum ar fi insuficiența renală, nefropatia

- Creatinină serică ridicată

- Dificultate de a concepe la femei

- Umflarea mâinilor, picioarelor sau picioarelor (edem periferic)

* un medicament precum Apranax Dolo poate crește ușor riscul de atac de cord sau accident vascular cerebral.

Raportarea efectelor secundare

Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect.

Reacțiile adverse pot fi, de asemenea, raportate direct Autorității prin intermediul datelor de contact furnizate în Anexa V.

Raportând reacțiile adverse, puteți ajuta la obținerea mai multor informații despre utilizarea în siguranță a acestui medicament.

5. Cum se păstrează Apranax Dol?

A nu se lăsa la îndemâna și vederea copiilor!

A nu se păstra la temperaturi peste 25ўC.

A se păstra în ambalajul original pentru a fi protejat de lumină și umiditate.

Pe cutie, respectiv. Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe blister. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Nu aruncați niciun medicament pe calea apei uzate sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul ce să faceți cu orice medicament pe care nu îl mai utilizați. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conținutul pachetului și alte informații

Ce conține Apranax Dolo?

- Substanța activă este naproxenul. Fiecare comprimat filmat conține naproxen sodic 220 mg (echivalent cu naproxen 200 mg)

- Alte ingrediente:
Miezul tabletei: celuloză microcristalină. povidonă K30, talc, stearat de magneziu, apă purificată.
Acoperire tablete: albastru opadry YS-1R-4216 colorant: hipromeloză 2910, dioxid de titan (E171), indigotină, lac (E132), macrogol 6000.

Cum arată Apranax Dolo și conținutul ambalajului?

Apranax Dolo 220 mg comprimate filmate

Comprimate filmate albastre, ovale și biconvexe lungime 13 mm și lățime 7,1 mm.

10, 20 sau 30 comprimate filmate în blistere și cutii.

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Titularul autorizației de punere pe piață și producătorul

Titularul autorizației de introducere pe piață:

PharmaSwiss Иeská republika s.r.o.

Producător:

ICN Polfa Rzeszów S.A.

ul. Przemyslowa 2, 35-959 Rzeszów, Polonia

Acest medicament a fost autorizat în statele membre ale Spațiului Economic European sub următoarele denumiri:

Croația, Republica Cehă, Slovenia: Emoxen 220 mg

Estonia, Letonia, Lituania: Epromul 220 mg

Prospectul ultima revizuire Data: Iulie 2016