GRIPPOSTAD C
capsule tari
(20buc)

Capsulele rigide Grippostad C sunt utilizate pentru tratarea simptomelor gripale și a răcelii.

Tratamentul simptomelor tulburării obsesiv-compulsive (de exemplu dureri de cap, dureri la nivelul membrelor, congestie nazală și tuse uscată).
Capsulele dure Grippostad C umezesc și pielea.
Ingredient activ: paracetamol, cofeină, clorfenamină.

capsule

Se poate obține fără prescripție medicală. Poate fi contabilizat ca un fond de sănătate.
Citiți prospectul pentru riscuri și reacții adverse sau adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.!

Titularul autorizației de introducere pe piață și producător: STADA Arzneimittel AG Stadastrasse 2 - 18 D-61118 Bad Vilbel, Germania

unitate: 114,95 HUF/buc

Prospect: Informații pentru utilizator

paracetamol, acid ascorbic, cafeină, maleat de clorfenamină

Citiți cu atenție și în întregime acest prospect înainte de a începe să luați acest medicament, deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.

Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul.

- Păstrați acest prospect. Este posibil să fie necesar să îl citiți din nou.

- Contactați farmacistul pentru mai multe informații sau sfaturi.

- Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. A se vedea punctul 4.

- Asigurați-vă că spuneți medicului dumneavoastră dacă simptomele dumneavoastră nu se ameliorează sau se agravează.

Conținutul prospectului:

1. Ce este Grippostad C capsule și pentru ce se utilizează?

2. Ce trebuie să știți înainte să luați capsulele Grippostad C.

3. Cum să luați capsulele Grippostad C.?

4. Posibile efecte secundare

5 Cum se păstrează capsulele Grippostad C.?

6. Conținutul pachetului și alte informații

1. Ce este Grippostad C capsule și pentru ce se utilizează?

Capsulele Grippostad C sunt utilizate pentru tratarea simptomelor gripale și a răcelii.

Indicații pentru capsulele Grippostad C:

Tratamentul simptomelor de răceală (de exemplu cefalee, dureri la nivelul membrelor, congestie nazală și tuse uscată). Capsulele Grippostad C ameliorează, de asemenea, febra.

Deoarece capsulele Grippostad C conțin o combinație fixă ​​de substanțe active, doza lor nu poate fi ajustată la simptomele predominante. În acest scop ar trebui aleasă o altă pregătire.

2. Ce trebuie să știți înainte să luați capsulele Grippostad C.

NU luați Capsule Grippostad C.

  • dacă sunteți alergic la paracetamol, acid ascorbic, cofeină, maleat de clorfenamină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6),
  • dacă aveți leziuni hepatice severe,
  • dacă aveți probleme renale severe,
  • dacă sunteți gravidă,
  • dacă alăptați.
  • A nu se administra copiilor sub 12 ani.

Avertismente și precauții

Discutați cu medicul dumneavoastră sau farmacistul înainte de a lua Grippostad C.

Capsulele Grippostad C trebuie utilizate cu precauție și numai pe bază de prescripție medicală

  • dacă aveți probleme cu ficatul,
  • dacă aveți probleme cu rinichii,
  • dacă aveți niveluri ereditare ridicate de bilirubină în sânge (sindrom Gilbert),
  • dacă aveți pietre la rinichi (piatră oxalată),
  • dacă aveți o boală de depozitare a fierului (talasemie, hemocromatoză, anemie sideroblastă),
  • în alcoolismul cronic,
  • dacă aveți o îngustare a evacuării stomacului sau a vezicii urinare,
  • dacă aveți presiune intraoculară ridicată (glaucom cu unghi îngust),
  • dacă aveți ulcer stomacal sau duodenal,
  • dacă aveți o glandă tiroidă hiperactivă (hipertiroidism),
  • dacă aveți o problemă de ritm cardiac,
  • dacă aveți o tulburare de anxietate.

Dacă simptomele dumneavoastră nu se ameliorează sau se înrăutățesc, va exista o altă complicație sau veți avea febră mare., asigurați-vă că vedeți un medic.

Medicamentele care conțin paracetamol (cum ar fi capsulele Grippostad C) sunt recomandate numai pentru câteva zile și în doze mici, fără sfatul medicului sau al stomatologului.

Utilizarea prelungită, cu doze mari, cu doze mari de analgezice (cum ar fi capsulele Grippostad C) poate provoca dureri de cap care nu trebuie tratate prin creșterea dozei.

Ca și în cazul tuturor medicamentelor care conțin paracetamol (cum ar fi capsulele Grippostad C), depășirea dozei recomandate poate provoca leziuni hepatice severe. În acest caz, este necesar un tratament imediat.

Pentru a evita supradozajul, trebuie avut grijă să nu depășească doza zilnică maximă cu alte produse care conțin paracetamol. Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă celălalt medicament vă ia paracetamol și doza dumneavoastră trebuie ajustată.

În cazuri izolate, pacienții cu deficit ereditar de glucoză - 6 - fosfat dehidrogenază (o tulburare a metabolismului celulelor roșii din sânge) au dezvoltat anemie hemolitică severă (descompunerea globulelor roșii) după administrarea unor doze mari de acid ascorbic (vitamina C)). Prin urmare, trebuie evitată depășirea dozei recomandate.

Pacienții cu tendința de calculi renali sunt expuși riscului de a dezvolta oxalat de calciu atunci când iau doze mari de acid ascorbic (vitamina C).

Alte medicamente și capsule Grippostad C.

Asigurați-vă că spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați, ați luat recent sau s-ar putea să luați orice alte medicamente.

Substanțele active din capsulele Grippostad C pot interacționa cu următoarele medicamente:

- Utilizarea concomitentă a medicamentelor care încetinesc golirea gastrică (de exemplu, propantelina) poate reduce rata de absorbție a paracetamolului, astfel încât efectul acestuia începe mai târziu.

- Medicamentele care accelerează golirea gastrică (de exemplu, metoclopramida) pot accelera absorbția și debutul acțiunii paracetamolului.

- Zidovudina (AZT, un medicament utilizat pentru tratarea infecției cu HIV): atunci când este utilizată împreună, există un risc crescut de scădere a numărului de celule albe din sânge (neutropenie), de aceea pacienții tratați cu AZT trebuie să ia capsule Grippostad C numai dacă este prescris de un doctor.

- Probenicid (un medicament utilizat pentru tratarea gutei): doza de capsule Grippostad C trebuie redusă atunci când este administrată în același timp, deoarece poate încetini descompunerea paracetamolului în organism.

- Salicilamidele (analgezice) pot prelungi efectul capsulelor Grippostad C.

- Medicamente care stimulează enzimele care descompun anumite medicamente. Acestea sunt anumite somnifere (barbiturice), medicamente utilizate pentru tratarea epilepsiei (fenitoină, carbamazepină), medicamente utilizate pentru tratarea tuberculozei (rifampicină). Utilizarea concomitentă a capsulelor Grippostad C poate crește efectul hepatotoxic al paracetamolului.

- Anticoagulante: efectul anticoagulantelor este crescut atunci când este luat cu capsule Grippostad C timp de câteva săptămâni.

- Colestiramina (un medicament utilizat pentru scăderea grăsimilor din sânge) poate reduce absorbția paracetamolului și, astfel, efectele acestuia.

- Sedative, de ex. somnifere (barbiturice), medicamente utilizate pentru tratarea alergiilor (antihistaminice) sau medicamente utilizate pentru tratarea anumitor boli mintale (medicamente psihoactive). Atunci când sunt utilizate împreună, efectele sedative ale acestor medicamente pot fi atenuate de maleatul de cofeină și clorfenamină.

- Medicamente care cauzează bătăi rapide ale inimii (tahicardie), de ex. simpatomimetice și hormoni tiroidieni care cresc tensiunea arterială (tiroxină). Utilizarea concomitentă a capsulelor Grippostad C poate crește efectul lor de creștere a ritmului cardiac.

- Teofilină (un medicament utilizat pentru tratarea astmului bronșic). Excreția teofilinei din corp poate fi redusă.

- Efedrina și alte medicamente similare (cum ar fi anumite medicamente utilizate pentru tratarea răcelii și a febrei fânului). Utilizarea concomitentă a capsulelor Grippostad C crește riscul de a te obișnui cu medicamentele de tip efedrină.

- Contraceptivele orale, cimetidina (utilizată pentru tratarea ulcerului gastric) și disulfiram (utilizată pentru eliminarea alcoolului) reduc defalcarea cofeinei din organism.

- Anumite somnifere (barbiturice) și nicotină (de exemplu fumatul) accelerează descompunerea cofeinei în organism.

- Anumite medicamente utilizate pentru tratarea infecțiilor (inhibitori ai chinolonei carboxilice girazei) pot reduce cantitatea de cofeină excretată din organism.

- Anumite medicamente cu un spectru larg de acțiune, cum ar fi benzodiazepinele (sedative și sedative). Atunci când sunt utilizate în combinație cu capsulele Grippostad C, acestea pot provoca interacțiuni diferite, imprevizibile. Dacă aveți interacțiuni în timp ce luați astfel de medicamente, spuneți imediat medicului dumneavoastră.

Administrarea capsulelor Grippostad C cu alcool

Alcoolul trebuie evitat în timp ce luați capsulele Grippostad C deoarece alcoolul poate crește efectele și efectele secundare ale capsulelor Grippostad C.

Sarcina și alăptarea

Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

Capsulele Grippostad C nu trebuie utilizate în timpul sarcinii.

Capsulele Grippostad C nu trebuie utilizate în timpul alăptării, deoarece substanțele active pot trece în laptele matern.

Efecte asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje

Chiar dacă medicamentul este utilizat conform prescripției, acesta poate modifica reactivitatea într-o asemenea măsură încât afectează capacitatea de a participa activ la trafic sau de a folosi utilaje. Acest lucru este valabil mai ales în interacțiunea cu alcoolul.

Grippostad C conține lactoză

Dacă medicul dumneavoastră v-a spus că aveți intoleranță la unele zaharuri, contactați medicul înainte de a lua acest medicament.

3. Cum să luați capsulele Grippostad C.?

Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Dacă nu sunteți sigur de doză, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Cu excepția cazului în care medicul dumneavoastră vă recomandă altfel, doza recomandată este:

Pentru adulți și adolescenți cu vârsta peste 12 ani

- 2 capsule de 3 ori pe zi.

Pacienți cu insuficiență hepatică și/sau renală

În caz de probleme cu ficatul și/sau rinichii și dacă există un nivel ridicat de bilirubină în sânge (sindromul Gilbert), doza trebuie redusă sau timpul dintre doze trebuie crescut. Discutați cu medicul dumneavoastră despre acest lucru.

Capsulele Grippostad C nu trebuie utilizate la pacienții cu insuficiență hepatică și/sau renală severă (vezi secțiunea 2 „NU luați capsule Grippostad C”).

Capsulele trebuie luate cu o cantitate suficientă de apă (de exemplu, 1 pahar de apă).

Durata tratamentului

Capsulele Grippostad C nu trebuie administrate pentru perioade lungi de timp sau în doze mai mari, fără sfatul medicului.

Dacă aveți impresia că efectul capsulelor Grippostad C este prea puternic sau prea slab, discutați cu medicul dumneavoastră.

Dacă luați mai multe capsule Grippostad C decât trebuie

Dacă suspectați o supradoză de capsule Grippostad C, contactați imediat medicul dumneavoastră pentru a decide ce să faceți. Medicul dumneavoastră va decide cum să vă trateze în funcție de cât timp l-ați luat. Arată-i medicului cutia cu medicamente.

Semnele unei supradoze de Grippostad C pot include:

- Paracetamol: Supradozajul poate provoca inițial (în prima zi) greață, vărsături, pierderea poftei de mâncare, paloare și dureri abdominale. Deși există o îmbunătățire subiectivă a simptomelor în ziua 2, afectarea ficatului continuă să se înrăutățească.

- Maleat de clorofenamină: În caz de supradozaj, pot apărea înroșirea feței, pupile imobile, rigide, gură uscată și constipație. În plus, pot apărea halucinații, incoordonare și convulsii.

- Cofeina: Supradozajul poate provoca tremurături, simptome ale sistemului nervos central și probleme circulatorii.

- Acid ascorbic (vitamina C)): Doze mari pot provoca diaree temporară.

Dacă uitați să luați capsule Grippostad C.

Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată, dar continuați să o luați conform prescrierii.

Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la utilizarea acestui produs, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. Posibile efecte secundare

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, deși nu apar la toate persoanele.

Frecvente: afectează până la 1 pacient din 10

Mai puțin frecvente: afectează până la 1 pacient din 100

  • Reacții alergice cutanate (erupții cutanate, urticarie), posibil asociate cu o creștere a temperaturii corpului (febră) și afectarea mucoasei.

Rare: afectează până la 1 pacient din 1000

  • Creșterea valorilor ficatului (transaminaze).

Foarte rare: afectează până la 1 din 10.000 de persoane

  • Foarte rar, au fost raportate reacții cutanate severe.
  • Numărul de sânge, de ex. scăderea numărului de celule albe din sânge (leucopenie, neutropenie, agranulocitoză), scăderea numărului de trombocite (trombocitopenie, purpură trombocitopenică) sau scăderea numărului total de celule sanguine (pancitopenie), scăderea producției de celule sanguine în țesuturi.
  • Au fost raportate reacții severe de hipersensibilitate (angioedem, dispnee, transpirație, greață, hipotensiune arterială, care pot duce la insuficiență circulatorie și șoc anafilactic) cu paracetamol.
  • Apetit crescut.
  • Reacții psihotice.
  • Mișcări involuntare (diskinezie).
  • Poate provoca glaucom acut (glaucom cu unghi îngust, o boală cu presiune crescută în ochi) și probleme de vedere.
  • Paracetamolul poate provoca, de asemenea, bronhospasm la persoanele predispuse la acesta (astm cauzat de analgezice).
  • Plângeri gastrointestinale.
  • Insuficiența hepatică poate apărea după administrarea pe termen lung de doze mari sau în caz de supradozaj.
  • Plângeri urinare. Leziunile renale pot apărea după utilizarea pe termen lung a dozelor mari.

Nu se cunoaște: frecvența nu poate fi estimată din datele disponibile

  • Neliniște internă, insomnie.
  • Oboseală, somnolență.
  • Aritmii cardiace, de ex. bătăi rapide ale inimii (tahicardie).
  • Reacții cutanate severe, veziculoase, de ex. Sindromul Stevens-Johnson, sindromul Lyell, a fost, de asemenea, raportat cu capsulele Grippostad C de-a lungul timpului.
  • Paracetamolul poate afecta anumite metode de măsurare a acidului uric și a zahărului din sânge.
  • Dozele mari de acid ascorbic (vitamina C)) pot interfera cu determinarea anumitor valori de laborator (glucoză, acid uric, creatinină, fosfat anorganic, sânge ocult fecal).
  • Maleatul de clorofenamină poate atenua reacția în testele cutanate alergice.

Efecte secundare importante pe care trebuie să le aveți în vedere și ce trebuie să faceți dacă apar

În caz de șoc alergic, solicitați asistență medicală imediată.

Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. Reacțiile adverse pot fi, de asemenea, raportate direct Autorității prin intermediul datelor de contact furnizate în Anexa V. Raportând reacțiile adverse, puteți ajuta la obținerea mai multor informații despre utilizarea în siguranță a acestui medicament.

5. Cum se păstrează capsulele Grippostad C.?

A nu se lăsa la îndemâna și vederea copiilor!

Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie și blister după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A nu se păstra la temperaturi peste 30ºC -.

Nu aruncați niciun medicament pe calea apei uzate sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul ce să faceți cu orice medicament pe care nu îl mai utilizați. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conținutul pachetului și alte informații

Ce conține capsulele Grippostad C.

- Ingrediente active: 200 mg paracetamol, 2,5 mg maleat de clorfenamină, 25 mg cofeină, 150 mg acid ascorbic per capsulă tare.

- Celelalte componente sunt lactoză monohidrat, gelatină, glicerol tristearat. Coaja capsulei: eritrozină (E127), galben chinolon (E104), dioxid de titan (E171), gelatină.

Cum arată capsulele Grippostad C și conținutul ambalajului

Aspect: pulbere albă până la galben pal într-o capsulă de gelatină dură opacă cu capac galben și capac alb.

Ambalare: 20 capsule din PVC/PVDC opace // blistere și cutii de carton.