Voltaren Emulgel Forte 20mg/ml gel 50g
Descriere
Informații despre Voltaren Emulgel Forte 20mg/ml gel 50g
Voltaren Emulgel Forte ameliorează durerea până la 12 ore. Pentru a reduce durerea, inflamația și umflăturile cauzate de leziuni musculare și articulare, artrita reumatoidă (tendinită), artrita. Diclofenacul acționează în țesuturile profunde, inflamate.
Voltaren Emulgel Forte 20mg/g gel
Citiți cu atenție acest prospect, deoarece conține informații importante pentru dvs.
Acest medicament este disponibil fără prescripție medicală. Cu toate acestea, utilizarea cu atenție a acestui medicament este esențială pentru un efect optim.
- Păstrați acest prospect. Este posibil să fie necesar să îl citiți din nou.
- Contactați farmacistul pentru mai multe informații sau sfaturi.
- Adresați-vă imediat medicului dumneavoastră dacă simptomele dumneavoastră nu se ameliorează sau se agravează în termen de 7 zile.
- Dacă vreuna dintre reacțiile adverse devine gravă sau dacă observați orice reacție adversă nemenționată în acest prospect, vă rugăm să spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Conținutul prospectului:
- Ce este Voltaren Emulgel Forte 20 mg/g gel și pentru ce se utilizează?
- Înainte de a utiliza Voltaren Emulgel Forte 20 mg/g gel
- Cum se utilizează gel Voltaren Emulgel Forte 20mg/g?
- Reacții adverse posibile
- Cum se păstrează Voltaren Emulgel Forte 20 mg/g gel?
- Mai multe informatii
1. Ce este Voltaren Emulgel Forte 20 mg/g gel și pentru ce se utilizează?
Substanța activă din Voltaren Emulgel Forte 20 mg/g gel, diclofenac, aparține unui grup de medicamente numite medicamente antiinflamatoare nesteroidiene și analgezice. Se folosește numai pentru frecarea pielii, absorbția sa este crescută. Diclofenacul acționează în țesuturile profunde, inflamate. Gelul Voltaren Emulgel Forte 20mg/g ameliorează durerea și inflamația în cazul modificărilor dureroase ale articulațiilor și mușchilor. Voltaren Emulgel Forte 20mg/g gel poate fi utilizat pentru tratarea următoarelor afecțiuni:
Adulți și adolescenți cu vârsta peste 14 ani: leziuni musculare și articulare (ex. Entorse, tulpini, vânătăi, dureri de spate, leziuni sportive), reduce durerea chiar și în dureri moderate până la severe, îmbunătățește mobilitatea pacientului și ajută la revenirea la activitățile zilnice normale, tendinită ( ex. coatele de tenis), umflarea în jurul coatelor și genunchilor. Adulți (cu vârsta peste 18 ani): artrită ușoară a genunchilor și a degetelor.
2. Ce trebuie să știți înainte de a utiliza Voltaren Emulgel Forte 20 mg/g gel
Nu utilizați gel Voltaren Emulgel Forte 20mg/g
- dacă sunteți alergic (hipersensibil) la diclofenac sau la oricare dintre celelalte componente ale Voltaren Emulgel Forte 20 mg/g gel;
- dacă ați avut anterior o reacție de hipersensibilitate la diclofenac, acid acetilsalicilic sau alte medicamente care pot conține ibuprofen pentru a trata durerea, febra sau inflamația. Acidul acetilsalicilic menționat mai sus este, de asemenea, utilizat ca anticoagulant. Dacă nu vă amintiți exact, nu sunteți sigur, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Simptomele reacțiilor alergice la astfel de medicamente pot include: astm, respirație șuierătoare, dificultăți de respirație, erupții cutanate sau urticarie, umflarea feței sau a limbii, curgerea nasului;
- în al treilea trimestru de sarcină;
- Pentru copii și adolescenți cu vârsta sub 14 ani.
Dacă ați avut oricare dintre reacțiile de hipersensibilitate enumerate mai sus, spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului și nu utilizați Voltaren Emulgel Forte 20 mg/g gel.
Aveți grijă deosebită cu Voltaren Emulgel Forte 20 mg/g gel
- Gelul nu trebuie utilizat pe eczeme, piele deteriorată sau leziuni deschise. A nu se utiliza pe piele cu urticarie sau eczeme.
- Voltaren Emulgel Forte 20mg/g trebuie utilizat numai în exterior, nu în gură sau înghițit. Spălați-vă pe mâini după utilizare. Aveți grijă să nu aveți gel Voltaren Emulgel Forte 20mg/g în ochi. Dacă intră, spălați-vă ochii cu multă apă curată. Contactați medicul sau cabinetul medicului dacă reclamațiile persistă după ce vă spălați ochii cu unguent.
- Voltaren Emulgel Forte 20mg/g gel poate fi utilizat pentru articulațiile nesigilate, dar nu trebuie utilizat pentru articulațiile etanșe (ocluzive).
Dacă aveți orice întrebări suplimentare, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte de a utiliza Voltaren Emulgel Forte 20mg/g gel.
Copii și adolescenți
Nu există date suficiente privind eficacitatea și siguranța la copii și adolescenți cu vârsta sub 14 ani (vezi: Nu utilizați gel Voltaren Emulgel Forte 20 mg/g). La adolescenții cu vârsta peste 14 ani, dacă produsul trebuie utilizat pentru ameliorarea durerii mai mult de 7 zile sau dacă simptomele se agravează, pacientul/părinții copilului adolescent trebuie să consulte un medic.
Alte medicamente utilizate în timpul tratamentului
Asigurați-vă că spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați sau ați luat recent orice alte medicamente, inclusiv medicamente eliberate fără prescripție medicală.
Sarcina și alăptarea
Voltaren Emulgel Forte 20mg/g nu trebuie utilizat în timpul sarcinii, mai ales în al treilea trimestru, deoarece poate dăuna copilului nenăscut sau poate provoca probleme în timpul nașterii. Voltaren Emulgel Forte 20 mg/g gel nu trebuie utilizat în timpul alăptării. Discutați cu medicul sau farmacistul înainte de a lua orice medicament.
Efecte asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje
Voltaren Emulgel Forte 20 mg/g gel nu vă afectează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. Informații importante despre unele componente ale gelului Voltaren Emulgel Forte 20mg/g. Voltaren Emulgel Forte 20 mg/g gel conține propilen glicol, care în unele cazuri poate provoca iritații ușoare ale pielii. Voltaren Emulgel Forte 20 mg/g gel conține hidroxitoluen butilat, care poate provoca reacții cutanate locale (de exemplu, dermatită de contact) sau iritarea ochilor și a mucoaselor.
3. Cum se aplică gel Voltaren Emulgel Forte 20mg/g?
Utilizați întotdeauna farmacistul așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus farmacistul. Dacă nu sunteți sigur de doză, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Cât de mult gel Voltaren Emulgel Forte 20mg/g trebuie utilizat?
Adulți și copii cu vârsta peste 14 ani: Voltaren Emulgel Forte 20 mg/g gel trebuie aplicat de două ori pe zi (dimineața și seara) pe zona dureroasă, oferind o ameliorare durabilă de până la 12 ore.
Utilizarea gelului:
- Înainte de prima utilizare, capacul de pe orificiul tubului trebuie îndepărtat. Pentru a face acest lucru, deșurubați capacul. Deșurubați capacul fixând partea superioară a capacului la închiderea de pe deschiderea tubului pentru a îndepărta închiderea.
- Strângeți ușor o doză mică de gel din tub și frecați încet în piele acoperind zona dureroasă, umflată. Cantitatea necesară este determinată de mărimea suprafeței care trebuie tratată. Pot fi necesare cantități de nuci de cireșe. Este posibil să simțiți o ușoară răceală în timp ce frecați gelul.
- Dacă nu ați aplicat gelul pe mâini, spălați-vă pe mâini după utilizare pentru a evita contactul accidental cu gura sau ochii (vezi secțiunea 2).
Voltaren Emulgel Forte 20mg/g gel este pentru uz extern.
Cât timp se utilizează gel Voltaren Emulgel Forte 20mg/g?
Nu utilizați gel Voltaren Emulgel Forte 20mg/g decât dacă medicul dumneavoastră vă spune să:
- Adulți și adolescenți cu vârsta peste 14 ani: leziuni musculare și articulare (entorse, întinderi, șoc) și tendinită pentru mai mult de 2 săptămâni,
- Adulți (cu vârsta peste 18 ani): Pentru tratamentul artritei mai mult de 3 săptămâni.
Tratamentul mai lung poate fi recomandat de către medicul dumneavoastră. Adresați-vă medicului dumneavoastră dacă durerea sau inflamația nu se ameliorează sau cresc în 7 zile.
Dacă utilizați mai mult Voltaren Emulgel Forte 20 mg/g gel decât ar trebui
Dacă ați utilizat mai mult gel decât ar trebui, ștergeți excesul cu un șervețel. Dacă un copil înghite accidental gelul, spuneți imediat medicului dumneavoastră.
Dacă uitați să utilizați gel Voltaren Emulgel Forte 20mg/g
Dacă uitați să utilizați Voltaren Emulgel Forte 20mg/g la momentul potrivit, înlocuiți-l cât mai curând posibil. Apoi, așteptați următoarea dată a aplicației planificate și utilizați gelul la doza recomandată. Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la utilizarea acestui produs, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
4. Posibile efecte secundare
Ca toate medicamentele, Voltaren Emulgel Forte 20 mg/g gel poate provoca reacții adverse, deși nu apar la toate persoanele. Unele reacții adverse rare sau foarte rare pot avea consecințe grave. Dacă aveți oricare dintre aceste semne de hipersensibilitate, încetați să luați Voltaren Emulgel Forte 20 mg/g și spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă aveți oricare dintre aceste simptome în timpul tratamentului:
- roșeață a pielii cu vezicule, urticarie (1 până la 10 din 10.000 de pacienți),
- dificultăți de respirație, respirație șuierătoare, piept strâns (astm) (mai puțin de 1 din 10000 de pacienți),
- umflarea feței, buzelor, gâtului sau limbii (mai puțin de 1 din 10000 de pacienți).
Celelalte reacții adverse posibile sunt de obicei ușoare, tranzitorii și inofensive. Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă observați oricare dintre aceste simptome:
- Frecvente (afectează 1 până la 10 utilizatori din 100): erupții cutanate, mâncărime, roșeață sau durere la ace,
- Foarte rare (afectează mai puțin de 1 utilizator din 10000): Hipersensibilitate la soare. Semne de avertizare de mâncărime, umflături și vezicule în timpul expunerii la soare.
Dacă vreuna dintre reacțiile adverse devine gravă sau dacă observați orice reacție adversă nemenționată în acest prospect, vă rugăm să spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului.
5. Cum se păstrează Voltaren Emulgel Forte 20 mg/g gel?
A nu se lăsa la îndemâna și vederea copiilor. A nu se păstra la temperaturi peste 30 ° C. Nu utilizați Voltaren Emulgel Forte 20 mg/g după data de expirare înscrisă pe cutie. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective. Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei uzate sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul cum să eliminați medicamentele care nu mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Informații suplimentare
Ce conține Voltaren Emulgel Forte 20mg/g gel?
Substanța activă este 23,2 mg diclofenac dietilamină (echivalent cu 20,0 mg diclofenac sodic) în 1 g gel. Alte ingrediente: hidroxitoluen butilat, carbomeri, alcool de nucă de cocos caprilat caprat, dietilamină, alcool izopropilic, parafină lichidă, eter macilic cetil stearilic, alcool oleilic, propilen glicol, parfum sting de eucalipt, apă purificată.
Cum arată Voltaren Emulgel Forte 20mg/g gel și conținutul ambalajului?
Gel alb sau aproape alb, răcoritor, moale, omogen, cremos. 30g sau 50g sau 60g sau 100g sau 120g gel într-un tub de aluminiu (LDPE/AI/HDPE) închis cu un capac PP alb sau roșu cu flanșă HDPE și membrană HDPE. 1 tub într-o cutie. Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.
- Voltaren Emulgel Forte 20mgg gel
- Voltaren Emulgel FORTE 20mgg gel 50g BENU Farmacia online
- Dr. Chen Magneziu B6-Vitamina Forte comprimate 30buc
- Dr. Chen Bone Master Calcium + Chitosan Forte Tablete
- Dr. Chen Cinnamon forte capsule cu ghimbir 60x