Algoflex Baby 20mg/ml suspensie orală 100ml
Suspensia Algoflex Baby este potrivită pentru ameliorarea durerii și febrei la copii cu vârsta cuprinsă între 3 luni și 12 ani.
Algoflex Baby 20 mg/ml suspensie orală
ibuprofen
Citiți cu atenție și în întregime acest prospect înainte de a începe să luați acest medicament, deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.
Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul.
- Păstrați acest prospect. Este posibil să fie necesar să îl citiți din nou.
- Contactați farmacistul pentru mai multe informații sau sfaturi.
- Dacă vreuna dintre reacțiile adverse devine gravă sau dacă observați orice reacție adversă nemenționată în acest prospect, vă rugăm să spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. A se vedea punctul 4.
- Contactați imediat un medic dacă simptomele unui copil mai mare de 6 luni și mai mic de 12 ani nu se ameliorează sau se înrăutățesc în decurs de 24 de ore sau un copil cu vârsta de 3-5 luni.
Conținutul prospectului:
1. Ce este Algoflex Baby 20 mg/ml suspensie orală (în continuare Algoflex Baby suspensie) și pentru ce se utilizează?
2. Ce trebuie să știți înainte să utilizați suspensia Algoflex Baby
3. Cum se utilizează suspensia Algoflex Baby?
4. Posibile efecte secundare
5. Cum se păstrează suspensia Algoflex Baby?
6. Conținutul pachetului și alte informații
1. Ce este suspensia Algoflex Baby și pentru ce se utilizează?
Substanța activă din suspensia Algoflex Baby este ibuprofenul, un așa-numit medicament antiinflamator nesteroidian. Are efecte analgezice, antiinflamatorii și antipiretice.
Suspensia Algoflex Baby este potrivită pentru ameliorarea durerii și febrei la copii cu vârsta cuprinsă între 3 luni și 12 ani.
Suspensia Algoflex Baby ameliorează febra din cauza vaccinărilor și a diferitelor afecțiuni.
Suspensia Algoflex Baby este utilizată pentru ameliorarea durerilor moderate (dureri în gât, dureri de dinți sau dureri de dinți, cefalee sau alte tipuri de durere, cum sunt entorse, entorse, infecții ale urechii etc.).
2. Ce trebuie să știți înainte să utilizați suspensia Algoflex Baby
Este pentru copii, dar poate fi luat și de adulți.
Avertismente și precauții
Discutați cu medicul sau farmacistul înainte de a utiliza Algoflex Baby suspension.
Alte medicamente și suspensia Algoflex Baby
Asigurați-vă că spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă copilul dumneavoastră sau adultul ia sau a luat recent orice alte medicamente.
Tratamentul cu Algoflex Baby poate fi afectat sau afectat de alte medicamente. De aceea, solicitați întotdeauna sfatul medicului sau farmacistului înainte de a lua Algoflex Baby împreună cu alte medicamente.
Administrarea concomitentă a suspensiei Algoflex Baby trebuie evitată:
- cu alte analgezice, în special cu alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene precum indometacin, diclofenac (poate crește riscul de ulcer gastric și sângerări gastro-intestinale),
- cu salicilați (scade efectul antiinflamator al ibuprofenului),
- anticoagulante (cunoscute și ca diluanți ai sângelui, anticoagulante precum acidul acetilsalicilic, warfarina, heparinele, ticlodipina),
- glucocorticoizi (utilizați pentru tratarea inflamației), reacțiile adverse pot fi crescute,
- asa numitul cu inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei (ISRS), medicamente utilizate pentru tratarea depresiei (risc crescut de sângerare în stomac și intestine),
- secreție de acid uric cu agenți anti-gută,
- cu mifepristonă: timp de 8-12 zile după administrarea de mifepristonă pentru avort (efect redus al mifepristonă),
- antibiotice de tip chinolonă (pot crește efectul anticonvulsivant al antibioticului).
Aveți grijă deosebită cu:
- antihipertensive (de exemplu, inhibitori ai ECA, cum ar fi captopril, beta-blocante, cum ar fi atenololul, antagoniști ai receptorilor de angiotensină II, cum ar fi losartan),
- cu diuretice (poate reduce efectul diuretic),
- metotrexat (15 mg/săptămână), ibuprofenul poate crește nivelul de metotrexat din sânge, crescând astfel toxicitatea acestuia, de aceea se recomandă recoltarea săptămânală a sângelui în primele săptămâni de tratament.,
- cu litiu, nivelurile de litiu din sânge cresc și, prin urmare, toxicitatea,
- glicozidele cardiace (digoxina), antiinflamatoarele nesteroidiene pot agrava insuficiența cardiacă, pot reduce funcția rinichilor și pot crește nivelul sanguin al glicozidelor cardiace,
- cu fenitoină (niveluri sanguine și astfel toxicitate crescută),
- cu medicamente hipoglicemiante orale (efectul de scădere a glicemiei poate fi crescut),
- cu antibiotice de tip sulfonamidă (creșteți efectul acestora),
- mărește așa-numitul. efectul diureticelor care economisesc potasiul (determină niveluri ridicate de potasiu),
- ciclosporină (poate crește toxicitatea renală a ciclosporinei, în special la pacienții vârstnici),
- cu zidovudină (leziuni crescute ale globulelor roșii, anemie severă),
- cu trombolitice (anticoagulante: risc crescut de sângerare),
- cu produse care conțin probenecid sau sulfinpirazonă (încetinind excreția ibuprofenului).
Dacă luați un medicament care conține acid acetilsalicilic și doriți să luați o doză unică de 400 mg ibuprofen,
- sau cel puțin 30 de minute după administrarea acidului acetilsalicilic,
- sau cu cel puțin 8 ore înainte de a lua acid acetilsalicilic.
Utilizarea suspensiei Algoflex Baby împreună cu alimente și băuturi
Poate fi luat cu sau fără alimente. În caz de probleme sensibile ale stomacului sau gastro-intestinale, se recomandă administrarea produsului cu alimente.
Sarcina, alăptarea și fertilitatea
Deși produsul este destinat copiilor, poate fi luat și de adulți.
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Spuneți imediat medicului dumneavoastră dacă rămâneți gravidă.
Sarcina:
Suspensia Algoflex Baby este contraindicată în timpul celui de-al treilea trimestru de sarcină (ultimele 3 luni de sarcină).
Trebuie utilizat în primul și al doilea trimestru de sarcină numai în cazuri foarte justificate. La femeile care intenționează să rămână gravide sau în primul sau al doilea trimestru de sarcină, trebuie utilizată cea mai mică doză eficientă pentru o perioadă cât mai scurtă posibil.
Alăptarea:
Ibuprofenul și produsele sale de degradare sunt excretate în laptele matern în cantități mici. Deoarece nu suntem încă conștienți de efecte adverse asupra sugarului, utilizarea pe termen scurt a ibuprofenului nu necesită de obicei întreruperea alăptării.
Fertilitate:
Medicamentele antiinflamatoare nesteroidiene (inclusiv ibuprofenul) pot afecta negativ fertilitatea feminină. Cu toate acestea, acest efect dispare după oprirea tratamentului.
Efecte asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje
Deși este destinat copiilor, adulții o pot lua.
Suspensia Algoflex Baby poate provoca amețeli și vedere încețoșată, care vă pot afecta capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. Dacă prezentați orice reacții adverse în timp ce conduceți vehicule sau observați orice reacții adverse, încetați să luați acest medicament.!
Suspensia Algoflex Baby conține sorbitol (E420)
Dacă medicul dumneavoastră v-a spus că aveți intoleranță la unele zaharuri, contactați medicul înainte de a lua acest medicament.
3. Cum se utilizează suspensia Algoflex Baby?
Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Dacă nu sunteți sigur de doză, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Vă rugăm să verificați conținutul de substanță activă al suspensiei înainte de ao lua!
Când este utilizat în asociere cu alte medicamente, pentru a evita o supradoză posibilă, asigurați-vă că celelalte produse nu conțin ibuprofen sau că cantitatea de ibuprofen utilizată împreună nu depășește doza zilnică maximă recomandată.
Doza recomandată:
Pentru a calma durerea sau febra:
Pentru ameliorarea febrei și durerii, doza zilnică este de 20-30 mg ibuprofen pe kilogram de greutate corporală (kg greutate corporală) pe cale orală, împărțită în mai multe porțiuni.
În funcție de vârsta copilului, medicamentul trebuie administrat în următoarele doze folosind o seringă măsurată:
Sugari 3-5 luni (peste 5 kg greutate corporală):
Doza recomandată este de 50 mg ibuprofen (2,5 ml suspensie Algoflex Baby) de două ori pe zi.
Sugari 6-11 luni:
Doza recomandată este de 50 mg ibuprofen (2,5 ml suspensie Algoflex Baby) de trei ori pe zi.
Copii 1-3 ani:
Doza recomandată este de 100 mg ibuprofen (5 ml suspensie Algoflex Baby) de trei ori pe zi.
Copii 4-6 ani:
Doza recomandată este de 150 mg ibuprofen (7,5 ml suspensie Algoflex Baby) de trei ori pe zi.
Copii 7-9 ani:
Doza recomandată este de 200 mg ibuprofen (10 ml suspensie Algoflex Baby) de trei ori pe zi.
Copii 10-12 ani:
Doza recomandată este de 300 mg ibuprofen (15 ml suspensie Algoflex Baby) de trei ori pe zi.
Afecțiuni febrile datorate vaccinărilor:
Doza recomandată este de 50 mg ibuprofen (2,5 ml suspensie Algoflex Baby), care poate fi repetată după 6 ore, dacă este necesar. Doza zilnică totală de suspensie Algoflex Baby nu trebuie să depășească 5 ml (100 mg ibuprofen). Dacă febra nu dispare, trebuie consultat un medic.
Trebuie să treacă cel puțin 6 ore între fiecare doză.
Algoflex Baby este destinat utilizării pe termen scurt.
Nu luați mai mult decât doza maximă zilnică!
Siguranța și eficacitatea suspensiei Algoflex Baby la copii cu vârsta sub 3 luni și sub 5 kg nu au fost stabilite. Prin urmare, utilizarea suspensiei Algoflex Baby este contraindicată la acest grup de pacienți.
Dacă simptomele persistă sau se agravează în decurs de 24 de ore de la utilizarea suspensiei Algoflex Baby la sugarii cu vârsta cuprinsă între 3 și 5 luni, trebuie consultat un medic.
Dacă acest medicament este necesar mai mult de 3 zile la copii cu vârsta peste 6 luni și sub 12 ani sau dacă simptomele se agravează, trebuie consultat un medic.
Dozarea exactă a soluției:
1. Agitați bine conținutul sticlei închise (timp de aproximativ 5 secunde)
2. Sticla este prevăzută cu un capac rezistent la copii. Pentru a deschide sticla, scoateți capacul împingându-l simultan în jos și răsucindu-l în sens invers acelor de ceasornic.
3. Împingeți seringa ferm în orificiul de pe gâtul sticlei pentru a obține soluția. Nu întoarceți sticla cu susul în jos.
4. Trageți pistonul seringii la semnul dorit pentru a retrage doza dorită (ținând cont de semnele de scară ml de pe seringa de dozare și de vârsta/greutatea pacientului).
5. Trageți seringa de dozare din flacon.
6. Puteți împinge soluția într-o linguriță sau o puteți pune direct în gura copilului folosind seringa de dozare. Așezând vârful seringii în gura copilului, împingeți încet pistonul înapoi.
7. Închideți sticla cu atenție după utilizare. Spălați seringa de dozare cu apă caldă și lăsați-o să se usuce.
Dacă utilizați mai multă suspensie Algoflex Baby decât ar trebui
Dacă apar simptome de supradozaj (greață, vărsături, amețeli, hipotensiune, rareori pierderea cunoștinței), solicitați imediat sfatul medicului.!
Adresați-vă imediat medicului dumneavoastră dacă administrați sau luați din greșeală o doză mare de suspensie Algoflex Baby.
Dacă uitați să injectați sau să luați Algoflex Baby suspensie
Nu luați o doză dublă pentru a compensa un medicament uitat. Următoarea doză trebuie administrată la ora obișnuită.
Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la utilizarea acestui produs, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
4. Posibile efecte secundare
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, deși nu apar la toate persoanele.
Următoarea este o listă a tuturor efectelor secundare care au fost raportate cu ibuprofen, inclusiv a celor care au fost raportate în cazul tratamentului cu doze mari și pe termen lung la pacienții reumatici.
Efectele nedorite pot fi reduse prin utilizarea celei mai mici doze eficiente pentru cel mai scurt timp necesar pentru controlul simptomelor.
Cele mai frecvente efecte secundare afectează sistemul digestiv.
OPRIȚI IMEDIAT și contactați-vă imediat medicul dacă prezentați oricare dintre următoarele reacții adverse grave la copilul dumneavoastră sau la dumneavoastră, deoarece poate fi necesară asistență medicală urgentă:
Reacții alergice severe (reacții adverse cu frecvență necunoscută):
- urticarie, dificultăți de respirație, greață, amețeli, senzație de slăbiciune (anafilaxie).
- umflături bruște cel mai adesea în jurul ochilor, buzelor, gâtului și uneori cu umflături dureroase, mâncărime (angioedem) pe mâini și picioare.
- dificultăți de respirație sau agravarea astmului existent (atac de astm).
- Reacții alergice severe ale pielii și membranelor mucoase (reacții adverse foarte rare):
- ulcerație veziculară a ochilor, gurii, anusului, organelor genitale, pielii și uretrei, însoțită de obicei de febră mare și slăbiciune generală; exfoliere a pielii. Aceste așa-numite Pot avea simptome ale sindromului Stevens-Johnson.
- vezicule severe ale pielii, arsuri, denumit sindrom „piele opărită” Sindromul Lyell.
- leziune neuniformă care apare simetric pe corp, care prezintă un model roșu, proeminent, \ ˝target \ \ (eritem multiform).
Alte reacții adverse pot include:
Frecvente (pot afecta până la 1 din 10 persoane):
- greață, vărsături
- constipație
- formarea gazelor intestinale
- diaree
Mai puțin frecvente (pot afecta până la 1 din 100 de persoane):
- insuficiență hepatică
Nu se cunoaște (frecvența nu poate fi estimată din datele disponibile):
- apos (edem)
- hipertensiune
- insuficienta cardiaca
- poate exista un risc crescut ușor de infarct miocardic („infarct miocardic”) sau accident vascular cerebral („catastrofă vasculară cerebrală”) (vezi „Avertismente și precauții”)
- scăderea numărului de globule albe din sânge, scăderea numărului de trombocite (hemoragie), scăderea numărului de globule roșii (anemie)
- amețeli, stare de rău, oboseală, somnolență
- durere de cap
- tulburări senzoriale
- cistită, nefrită, insuficiență renală, edem (în special al extremităților inferioare), retenție crescută de lichide
- insuficiență hepatică, scăderea hemoglobinei, hematocritului și calciului seric
- Pierderea parului
- mâncărime, erupție pe piele, numeroase sângerări mici pe piele și mucoase
- fotosensibilitate
- depresie, confuzie, iluzii (halucinații)
Suspensia Algoflex Baby poate masca semnele și simptomele unei eventuale inflamații (febră, durere și vărsături). Adresați-vă imediat medicului dumneavoastră dacă copilul dumneavoastră dezvoltă o infecție sau febră cu febră și deteriorare severă în starea generală, însoțită de simptome inflamatorii locale precum dureri în gât, dureri în gât, afecțiuni ale gurii sau simptome urinare. Probabil medicul dumneavoastră va comanda un test de sânge și va începe tratamentul pentru o infecție.
Raportarea efectelor secundare
Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect.
De asemenea, puteți raporta reacțiile adverse direct prin intermediul sistemului național de raportare enumerat în Anexa V.
Raportând reacțiile adverse, puteți ajuta la obținerea mai multor informații despre utilizarea în siguranță a acestui medicament.
5. Cum se păstrează suspensia Algoflex Baby?
A nu se lăsa la îndemâna și vederea copiilor!
A nu se păstra la temperaturi peste 25 ° C în ambalajul original.
Odată deschis, utilizați-l în decurs de 6 luni, dacă este depozitat la 25 ° C în ambalajul original.
Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie și flacon după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
Nu aruncați niciun medicament pe calea apei uzate sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul ce să faceți cu orice medicament pe care nu îl mai utilizați. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conținutul pachetului și alte informații
Ce conține suspensia Algoflex Baby?
Substanța activă a preparatului:
Conține 100 mg ibuprofen în 5 ml suspensie orală.
(Fiecare ml conține 20 mg ibuprofen.)
Alte ingrediente:
Sirop necristalizant de sorbitol, celuloză microcristalină și carmeloză sodică, carmeloză sodică 9M 31F, acid citric monohidrat, benzoat de sodiu, aromă de zmeură (arome naturale și identice naturii, triacetină, propilen glicol), zaharină sodică, polisorbat 60, polisorbat 60, extract colorant (E163), apă purificată.
Cum arată Algoflex Baby suspension și conținutul ambalajului?
Suspensie roz, vâscoasă.
100 ml suspensie orală într-o sticlă maro cu inserție transparentă din LDPE închisă cu un capac PP rezistent la copii.
Conținutul unei cutii: o sticlă de sticlă, o seringă gradată de dozare LDPE.
Titularul autorizației de introducere pe piață:
SANOFI-AVENTIS Zrt.
1045 Budapesta, Tó u. 1-5.
Ungaria
Producător:
ZENTIVA k.s.
U kabelovny 130, 102 37 Praga 10, Dolní Mecholupy
Republica Cehă
A. Nattermann & Cie. GmbH
Nattermannallee 1
50829 Köln
Germania
OGYI-T-8933/08 într-o sticlă de 100 ml
Acest prospect a fost revizuit ultima dată în septembrie 2016
- Algoflex Rapid 400mg capsule moi 20x - Golden Snake Pharmacy - Farmacie online
- Algopyrin 500mg Tablets 10x - Golden Snake Pharmacy - Farmacie online
- Golden Snake Pharmacy - Farmacie online
- Aspirin Complex 500mg30mg granule 10x - Golden Snake Pharmacy - Farmacie online
- Audispray Adult 50ml - Golden Snake Pharmacy - Farmacie online