ASPIRIN 500 mg comprimate

1. Ce sunt comprimatele de aspirină 500 mg și pentru ce se utilizează?

Comprimatele de aspirină 500 mg aparțin unui grup de medicamente numite analgezice nesteroidiene și medicamente antiinflamatoare. Poate fi utilizat pentru dureri ușoare până la moderate, cum ar fi dureri de cap, dureri de dinți, dureri de spate, dureri în gât, dureri articulare și musculare, precum și pentru ameliorarea febrei și a simptomelor de răceli și gripă.

prospect

Adresați-vă medicului dumneavoastră dacă simptomele dumneavoastră nu se ameliorează sau se agravează în termen de trei până la cinci zile.

2. Ce trebuie să știți înainte să luați comprimate de aspirină 500 mg

  • dacă sunteți hipersensibil (alergic) la acidul acetilsalicilic sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6),
  • dacă ați avut anterior o reacție de astm cauzată de salicilați sau alte analgezice nesteroidiene și antiinflamatoare,
  • dacă aveți ulcer gastro-intestinal,
  • dacă aveți sângerări crescute,
  • dacă aveți probleme renale severe,
  • dacă aveți leziuni hepatice severe,
  • dacă aveți insuficiență cardiacă severă,
  • dacă vi se administrează metotrexat în doză de 15 mg/săptămână sau mai mult,
  • dacă vi se administrează perfuzie pentru tromboză venoasă profundă sau embolie pulmonară,
  • în ultimul trimestru de sarcină.
  • Sub 12 ani

Avertismente și precauții

  • în primul și al doilea trimestru de sarcină,
  • în timpul alăptării,
  • în caz de hipersensibilitate la medicamente antiinflamatoare sau antireumatice,
  • în cazul tratamentului concomitent cu anticoagulante (de exemplu, derivați cumarinici, heparină, cu excepția dozei mici de heparină),
  • insuficiență renală sau tulburări cardiovasculare, deoarece acidul acetilsalicilic poate crește și mai mult riscul de insuficiență renală și insuficiență renală acută,
  • în caz de ulcere gastrointestinale cronice sau recurente sau sângerări gastrointestinale,
  • astm, boli respiratorii cronice, polipi nazali,
  • în caz de insuficiență renală,
  • în caz de insuficiență hepatică,
  • în cazul gutei,
  • la pacienții cu deficit sever de glucoză-6-fosfat dehidrogenază (G6PD), deoarece acidul acetilsalicilic poate provoca hemoliză (descompunerea globulelor roșii) sau anemie hemolitică. Următorii factori pot crește riscul de hemoliză: doză mare, febră, infecție acută.

Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a lua aspirină.

Copii și adolescenți

A nu se administra copiilor sub 12 ani.

Sîn cazul bolilor febrile la pădurari, numai pe bază de prescripție medicală și numai dacă nu este eficient un alt tratament. În caz de vărsături persistente, trebuie chemat imediat un medic, deoarece acest lucru poate fi un semn al unei boli rare, dar foarte periculoase.

INFORMAȚII PRIVIND MEDICAMENTUL

Ingredient activ: acid acetilsalicilic

Pachete și informații suplimentare:

Rețetă necesară: Nu

Alte medicamente și aspirină

Asigurați-vă că spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați, ați luat recent sau s-ar putea să luați orice alte medicamente.

Când se administrează concomitent cu comprimate de aspirină, efectul medicamentelor este crescut:

  • anumite anticoagulante,
  • alte antiinflamatoare nesteroidiene,
  • unele scăderi ale zahărului din sânge,
  • metotrexat pentru tratamentul bolilor autoimune și ale cancerului,
  • acid valproic utilizat pentru tratamentul epilepsiei,
  • digoxină utilizată pentru tratarea bolilor de inimă,
  • inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei (ISRS) utilizați pentru tratarea depresiei și anxietății.

Când se administrează concomitent cu comprimate de aspirină, efectul medicamentelor este redus:

  • unele antihipertensive,
  • unele diuretice,
  • antiinflamatoare cu steroizi,
  • unele secreții de acid uric utilizate pentru tratarea gutei.

Utilizarea Aspirinei cu alimente, băuturi și alcool

ARTICOLE SIMILARE

Comprimatele trebuie luate de preferință după o masă cu multe lichide.

Consumul concomitent de alcool crește riscul de afectare a mucoasei și sângerări gastro-intestinale!

Sarcina, alăptarea și fertilitatea

Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

Comprimatele de aspirină trebuie utilizate în primele 6 luni de sarcină numai dacă este clar necesar, în consultare cu medicul dumneavoastră și în ultimele 3 luni de sarcină.

Trebuie utilizat în timpul alăptării numai în cazuri foarte justificate și la doze mai mici decât de obicei. Dacă sunt necesare doze mai mari pentru o perioadă mai lungă de timp, trebuie luată în considerare necesitatea înțărcării premature.

Există constatări că mecanismul de acțiune al acidului acetilsalicilic poate afecta fertilitatea feminină. Acest efect poate fi inversat prin oprirea tratamentului.

Efecte asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje

Nu s-au observat efecte asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje.

3. Cum să luați comprimate de aspirină 500 mg?

Acidul acetilsalicilic nu trebuie administrat mai mult de 3-5 zile fără supraveghere medicală.

Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul.

Dacă nu sunteți sigur de doză, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Doza recomandată:

1-2 comprimate, care pot fi repetate la fiecare 4-8 ore. Doza zilnică maximă este de 8 comprimate.

Utilizare la copii și adolescenți

A nu se administra copiilor sub 12 ani.

Dacă luați mai multe comprimate de aspirină decât ar trebui

Dacă se suspectează un supradozaj, consultați imediat un medic. Simptomele supradozajului pot include: cefalee, amețeli, tinitus, convulsii, greață, respirație rapidă și bătăi ale inimii, dureri în piept, neliniște.

Dacă uitați să luați comprimate de aspirină

Nu luați o doză dublă pentru a compensa comprimatul uitat.

Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la utilizarea acestui produs, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. Posibile efecte secundare

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, deși nu apar la toate persoanele.

Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect.

5. Cum se păstrează comprimatele de aspirină 500 mg?

A se păstra în ambalajul original pentru a fi protejat de umiditate și a nu se păstra la temperaturi peste 25 ° C.

A nu se lăsa la îndemâna și vederea copiilor!

Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Nu aruncați niciun medicament pe calea apei uzate sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul ce să faceți cu orice medicament pe care nu îl mai utilizați. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conținutul pachetului și alte informații

Ce conține comprimatele de aspirină 500 mg

Substanța activă a preparatului acid acetilsalicilic.

Alte ingrediente: pulbere de celuloză, amidon de porumb.

Cum arată Aspirin 500 mg comprimate și conținutul ambalajului

Tabletă albă, rotundă, ușor convexă, cu margini teșite, marcată cu „Aspirina 0,5” pe o parte și crucea Bayer pe cealaltă. 10, 20 sau 50 comprimate într-un blister transparent.