NEO CITRAN Rece și sinusal
pulbere pentru soluție orală
(10 buc)

Pulberea Neo-Citran Cold și Sinus pentru soluție orală este indicată pentru tratamentul pe termen scurt al congestiei nazale reci și pe termen scurt și sinusurilor paranasale asociate cu simptomele răcelii și gripei, cum ar fi durerea, cefaleea și/sau febra.

Utilizat în mod specific pentru ameliorarea simptomelor de răceală și gripă cauzate de congestia nazală și presiunea feței.
Fructele de pădure sunt un medicament pe bază de plante care trebuie consumate calde.
Substanță activă: paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrină.
Se poate obține fără prescripție medicală. Poate fi contabilizat ca un fond de sănătate.
Citiți prospectul pentru riscuri și reacții adverse sau adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.!
Titularul autorizației de introducere pe piață: GlaxoSmithKline-Consumer Kft., 1124 Budapest Csцrsz u. 43. Tel.: 225-5800.
www.gsk.hu

rece

unitate: 289,9 HUF/buc

Prospect: Informații pentru utilizator

Neo Citran Cold și Sinus pulbere pentru soluție orală

Pentru adulți și adolescenți cu vârsta de 15 ani și peste

Citiți cu atenție și în întregime acest prospect înainte de a începe să luați acest medicament, deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.

Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul.

Păstrați acest prospect. Este posibil să fie necesar să îl citiți din nou.

Contactați farmacistul pentru mai multe informații sau sfaturi.

Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. A se vedea punctul 4.

Asigurați-vă că spuneți medicului dumneavoastră dacă simptomele dumneavoastră nu se ameliorează sau se agravează în termen de 3 zile.

Conținutul prospectului:

Ce este Neo Citran Cold și Sinus pulbere pentru soluție orală (Neo Citran Cold and Sinus) și pentru ce se utilizează?

Înainte de a lua Neo Citran Cold și Sinus

3. Cum să luați Neo Citran Cold și Sinus?

4. Posibile efecte secundare

5. Cum se păstrează Neo Citran Cold și Sinus?

6. Conținutul pachetului și alte informații

Ce este Neo Citran Cold și Sinus și pentru ce se utilizează?

Neo Citran Cold and Sinus conține două ingrediente active:

paracetamolul este analgezic și antipiretic.

clorhidratul de pseudoefedrină reduce congestia nazală. Reducând umflarea căilor nazale, eliberează nasul înfundat și ajută la respirația mai ușoară. De asemenea, reduce presiunea din sinusurile paranasale.

Neo Citran Cold and Sinus este utilizat pentru ameliorarea pe termen scurt a congestiei nazale și reci și a descărcării paranasale asociate cu simptome asemănătoare gripei, cum ar fi durerea, cefaleea și/sau febra.

Este indicat pentru adulți și adolescenți cu vârsta de 15 ani și peste.

Adresați-vă medicului dumneavoastră dacă simptomele dumneavoastră nu se ameliorează sau se agravează în termen de 3 zile.

Dacă aveți doar unul dintre simptomele de mai sus, poate fi mai potrivit să luați un medicament care conține doar una dintre substanțele active.

Înainte de a lua Neo Citran Cold și Sinus

NU luați Neo Citran Cold și Sinus:

dacă sunteți alergic la paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrină, mentol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6),

dacă sunteți alergic la arahide sau soia, deoarece acest medicament conține lecitină de soia (E322),

dacă aveți boli de inimă sau boli coronariene severe sau hipertensiune arterială (hipertensiune arterială),

dacă aveți o glandă tiroidă hiperactivă,

dacă aveți glaucom cu unghi închis (presiune ridicată în ochi),

dacă aveți o retenție urinară (retenție urinară),

dacă aveți un cancer al glandelor suprarenale lângă rinichi (feocromocitom),

dacă luați în prezent inhibitori de monoaminooxidază sau le-ați luat în ultimele 2 săptămâni (acestea sunt medicamente utilizate pentru tratarea depresiei sau a bolii Parkinson),

dacă luați antidepresive triciclice,

dacă luați beta-blocante (medicamente utilizate pentru tratamentul tensiunii arteriale crescute și a problemelor cardiace),

dacă luați alte medicamente simpaticomimetice, cum ar fi decongestionantele nazale, inhibitorii apetitului și psihostimulanții de tip amfetaminic,

în primul trimestru de sarcină

Avertismente și precauții

Conține paracetamol. Nu trebuie administrat în același timp cu alte produse care conțin paracetamol.

Utilizarea prea mult paracetamol poate afecta grav ficatul.

Utilizarea abuzivă prelungită, cu doze mari, a analgezicelor poate duce la dureri de cap care nu trebuie tratate cu doze mai mari de analgezice.

În general, utilizarea regulată a analgezicelor, în special o combinație a mai multor analgezice, poate duce la afectarea permanentă a rinichilor, care prezintă un risc de insuficiență renală.

Dacă dezvoltați febră bruscă, înroșirea pielii sau o serie de vezicule mici (pustuloză exantemică acută generalizată - AGEP), încetați să luați Neo Citran Cold and Sinus și contactați imediat medicul sau medicul dumneavoastră. (A se vedea punctul 4)

Întreruperea bruscă a utilizării greșite pe termen lung, cu doze mari de analgezice poate duce la dureri de cap, oboseală, dureri musculare, nervozitate și simptome ale sistemului nervos autonom. Aceste simptome de sevraj vor dispărea în câteva zile. În acest timp, utilizarea în continuare a analgezicelor trebuie evitată și nu trebuie reluată fără sfatul medicului.

Nu luați împreună cu alte produse pentru gripă, răceală sau congestie nazală.

Nu beți alcool în timp ce luați acest medicament.

Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a lua Neo Citran Cold and Sinus:

dacă aveți tuse cronică, astm sau emfizem (boală pulmonară),

dacă aveți probleme cu rinichii,

dacă aveți probleme cu ficatul,

dacă aveți o problemă cardiovasculară,

dacă aveți o prostată mărită care poate provoca blocarea urinei,

dacă aveți probleme circulatorii (cum ar fi sindromul Raynaud),

dacă aveți icter ușor (sindrom Gilbert),

dacă aveți deficit de glucoză-6-fosfat dehidrogenază (deficit enzimatic),

dacă aveți o defecțiune anormală a celulelor roșii din sânge (anemie hemolitică),

dacă sunteți deshidratat sau subnutriți cronic,

dacă aveți psihoză.

Copii și adolescenți

Acest medicament nu trebuie administrat copiilor cu vârsta sub 15 ani.

Vârstnici

Acești pacienți pot fi deosebit de sensibili la efectele pseudoefedrinei asupra sistemului nervos central.

Alte medicamente și Neo Citran rece și sinusală

Asigurați-vă că spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați, ați luat recent sau s-ar putea să luați orice alte medicamente, în special:

Inhibitori ai monoaminooxidazei (IMAO) utilizați pentru tratarea depresiei și a bolii Parkinson: Nu utilizați Neo Citran Cold și Sinus dacă luați/ați luat IMAO în ultimele 14 zile.

antidepresive triciclice utilizate pentru tratarea depresiei.

medicamente antihipertensive precum beta-blocantele.

medicamente utilizate pentru tratarea insuficienței cardiace și a ritmurilor cardiace anormale (digoxină și alte glicozide cardiace).

diluanți ai sângelui (anticoagulante), cum ar fi warfarina sau alte cumarine.

medicamente anti-greață și anti-emetice, cum ar fi metoclopramida sau domperidona.

medicamente pentru tuberculoză (rifampicină și izoniazidă) și infecții bacteriene (cloramfenicol, linezolid).

medicamente utilizate pentru tratarea convulsiilor, cum ar fi lamotrigină, fenitoină, fenobarbital și carbamazepină.

colestiramina utilizată pentru scăderea colesterolului.

zidovudină (AZT) utilizată pentru tratamentul infecției cu HIV (SIDA).

probenecid utilizat pentru tratarea gutei.

ergotamină și metilgergidă pentru migrenă.

medicamente care conțin paracetamol sau congestie nazală utilizate pentru tratarea răcelii și a gripei.

medicamente utilizate pentru tratarea febrei sau a durerii ușoare (acid acetilsalicilic, salicilați).

anestezice halogenate utilizate pentru anestezia chirurgicală.

Dacă aveți un test de urină sau sânge, spuneți medicului dumneavoastră că luați acest medicament.

Utilizarea Neo Citran Cold și Sinus împreună cu alimente, băuturi și alcool

Nu beți alcool în timp ce luați acest medicament.

Acest medicament poate fi luat cu sau fără alimente.

Sarcina și alăptarea

Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

Nu luați Neo Citran Cold și Sinus în primul trimestru de sarcină. Neo Citran Cold and Sinus nu este recomandat în timpul celui de-al doilea și al treilea trimestru de sarcină.

Neo Citran Cold și Sinus trebuie evitate în timpul alăptării

Efecte asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje

Produsul poate provoca amețeli. Dacă vă amețiți, nu conduceți vehicule și nu folosiți utilaje.

Informații importante despre unele componente ale acestui medicament

Neo Citran Cold and Sinus include:

Zaharoza: Dacă medicul dumneavoastră v-a spus că aveți intoleranță la unele zaharuri, contactați medicul înainte de a lua acest medicament. Acest medicament conține 6,9 ​​g zaharoză pe doză, care trebuie luată în considerare la pacienții cu diabet zaharat.

Aspartam (E951) (38 mg per plic), o sursă de fenilalanină, prin urmare utilizarea acestuia poate fi dăunătoare la pacienții cu fenilcetonurie (lipsa enzimei care degradează fenilalanina).

Sodiu: Acest medicament conține 1,52 mmol (sau 35 mg) sodiu pe doză, care trebuie luat în considerare de pacienții care urmează o dietă controlată de sodiu.

Allura roșu AC ( Allura roșu AC [E129]), FCF portocaliu ( Apus galben [E110]), coloranți azoici. Poate provoca reacții alergice.

Cum să luați Neo Citran Cold și Sinus?

Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Dacă nu sunteți sigur de doză, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Pentru adulți și adolescenți cu vârsta de 15 ani și peste:

Doza recomandată este de un plic la fiecare 4 până la 6 ore, după cum este necesar. Nu luați mai mult de 4 plicuri în 24 de ore (echivalent cu 2000 mg paracetamol și 120 mg pseudoefedrină).

Nu depășiți doza indicată.

Pacienți cu ficat

La pacienții cu insuficiență hepatică, doza trebuie redusă sau trebuie acordat mai mult timp între doze. Adresați-vă medicului dumneavoastră pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

Utilizare la copii și la adolescenți

A nu se administra copiilor sub 15 ani.

Cum să luați Neo Citran Cold și Sinus?

Pentru uz oral.

Se dizolvă conținutul plicului creierului într-o cană cu apă fierbinte, dar care nu fierbe (aprox. 250 ml). Se bea când este răcit la o temperatură acceptabilă.

Nu utilizați produsul mai mult de 3 zile. Spuneți medicului dumneavoastră dacă simptomele dumneavoastră nu se ameliorează sau se agravează în decurs de 3 zile.

Dacă este mai mult decât este necesar Neo Citran Cold și Sinus -am luat

Dacă luați din greșeală prea mult, adresați-vă imediat medicului dumneavoastră, chiar dacă vă simțiți bine, deoarece există riscul de afectare hepatică târzie și severă.

Dacă uitați să luați Neo Citran Cold și Sinus

Dacă uitați să luați o doză, luați-o imediat ce vă amintiți, cu excepția cazului în care este aproape timpul pentru următoarea doză. Apoi continuați tratamentul conform recomandărilor. Lăsați întotdeauna cel puțin 4 ore între doze. Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la utilizarea acestui produs, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. Reacții adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, deși nu apar la toate persoanele.

Efecte secundare posibile ale paracetamolului:

STOP luați acest medicament și contactați imediat medicul sau farmacistul dacă aveți oricare dintre următoarele :

reacții alergice, inclusiv respirație șuierătoare, dificultăți de respirație, umflarea feței sau gurii,

erupție pe piele (inclusiv urticarie, mâncărime), roșeață,

peeling, vezicule, răni pe piele, ulcere în cavitatea bucală,

probleme hematopoietice, inclusiv sângerări sau vânătăi neobișnuite.

Reacțiile adverse de mai sus sunt rare (pot afecta până la 1 din 1000 de persoane) sau foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 de persoane). Au fost raportate cazuri foarte rare de reacții cutanate severe (pot afecta până la 1 din 10.000 de persoane).

Rareori, pot apărea alte reacții adverse (pot afecta până la 1 din 1000 de persoane). Dacă observați oricare dintre următoarele, spuneți medicului dumneavoastră:

probleme cu ficatul. În cazuri rare, constatările de laborator care sugerează funcția hepatică pot fi anormale.

dureri abdominale sau afecțiuni abdominale (diaree, greață și vărsături).

Posibile efecte secundare ale pseudoefedrinei:

STOP luați acest medicament și contactați imediat medicul sau farmacistul dacă aveți oricare dintre următoarele :

hipertensiune arterială, bătăi rapide ale inimii,

tulburări de somn, neliniște, nervozitate, iritabilitate, confuzie, percepția lucrurilor ireale (halucinații),

erupție pe piele (inclusiv urticarie, mâncărime), roșeață,

Rareori, pot apărea alte reacții adverse (pot afecta până la 1 din 1000 de persoane). Dacă observați oricare dintre următoarele, spuneți medicului dumneavoastră:

Frecvență: „Necunoscut”

În primele două zile de tratament poate apărea apariția bruscă a febrei, roșeață sau o serie de vezicule mici (simptome ale pustulozei exantemice acute generalizate - AGEP). (a se vedea punctul 2)

Dacă apar aceste simptome, opriți imediat administrarea Neo Citran Cold and Sinus și contactați medicul dumneavoastră sau solicitați sfatul medicului.

Raportarea efectelor secundare

Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. Reacțiile adverse pot fi, de asemenea, raportate direct Autorității prin intermediul datelor de contact furnizate în Anexa V.

Raportând reacțiile adverse, puteți ajuta la obținerea mai multor informații despre utilizarea în siguranță a acestui medicament.

5. Cum se păstrează Neo Citran Cold și Sinus ?

A nu se lăsa la îndemâna și vederea copiilor!

Nu utilizați acest medicament după data de expirare (EXP) care apare pe plic și cutie. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A nu se păstra la temperaturi peste 25 ° C.

Nu aruncați niciun medicament pe calea apei uzate sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul ce să faceți cu orice medicament pe care nu îl mai utilizați. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conținutul pachetului și alte informații

Ce conține Neo Citran Cold și Sinus?

Substanțele active sunt paracetamolul și clorhidratul de pseudoefedrină.

Fiecare plic conține 500 mg paracetamol și 30 mg clorhidrat de pseudoefedrină.

Alte ingrediente: zaharoză, aspartam (E951), aromă de afine (conține lecitină de soia), aromă de zmeură (conține lecitină de soia), aromă de afine (conține lecitină de soia), aromă de mentol (conține lecitină de soia), aromă de ceai verde (conține lecitrină de sodiu), Lecitrina de soia de apă, E331), edetat disodic, acesulfam potasic, maltodextrină, dioxid de siliciu coloidal apos, FCF portocaliu (galben apus [E110]), roșu atunci AC (E129]) și FCF albastru strălucitor [E133]. (Informații despre unele dintre ingredientele de mai sus sunt furnizate, de asemenea, la sfârșitul secțiunii 2.)

Cum arată Neo Citran Cold și Sinus și conținutul ambalajului?

Formulare 9,2 g de pulbere granulară pentru soluție orală, constând din pulbere albă/albă cu flux liber ambalată în plicuri individuale, posibil conținând granule maro.

Neo Citran Cold and Sinus este disponibil în cutii cu 6, 8, 10, 12 și 14 plicuri.

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Titularul autorizației de introducere pe piață

Producător

GSK - Gebro Consumer Healthcare GmbH

Bahnhofbichl 13, 6391 Fieberbrunn

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare GmbH & Co. KG

5, avenue de Concyr

45071 Orleans cedex 2

Acest medicament a fost autorizat în statele membre ale Spațiului Economic European sub următoarele denumiri:

Theraflu Erkältungsgetränk 500 mg/30 mg Pulbere pentru prepararea unei soluții pentru utilizare

Theraflu Erkältung Heissgetränk 500 mg/30 mg Pulbere pentru prepararea unei soluții pentru preparat

Ziua rece Comtrex

Neo Citran Cold și Sinus pulbere pentru soluție orală

TERMADEC 500 mg + 30 mg soluție orală

Theraflu SN 500 mg/30 mg pulbere pentru soluție orală

Theraflu SN 500 mg/30 mg pulbere pentru soluție orală

Termalgin Gripe y Resfriado polvo pentru soluție orală

OGYI-T-22589/01 în 6 plicuri și cutii

OGYI-T-22589/02 în 8 plicuri și cutii

OGYI-T-22589/03 în 10 plicuri și cutii

OGYI-T-22589/04 în 12 plicuri și cutii

OGYI-T-22589/05 14 pungi și cutii

Prospectul ultima revizuire din august 2018.