Comprimate Coldrex 12x

coldrex

Comprimate Coldrex pentru adulți și adolescenți cu vârsta de 12 ani și peste pentru ameliorarea pe termen scurt a răcelii și a simptomelor gripei, cum ar fi febră, cefalee, dureri în gât, dureri la nivelul membrelor, curgere a nasului, congestie nazală și sinuzită și durere asociată.

Comprimate Coldrex
paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, acid ascorbic (vitamina C), cofeină, hidrat de terpină

Citiți cu atenție și în întregime acest prospect înainte de a începe să luați acest medicament, deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.
Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul.
- Păstrați acest prospect. Este posibil să fie necesar să îl citiți din nou.
- Contactați farmacistul pentru mai multe informații sau sfaturi.
- Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. A se vedea punctul 4.
- Asigurați-vă că spuneți medicului dumneavoastră dacă simptomele dumneavoastră nu se ameliorează sau se agravează în decurs de o săptămână.

Conținutul prospectului:
1. Ce este Coldrex și pentru ce se utilizează?
2. Ce trebuie să știți înainte să luați o tabletă Coldrex
3. Cum să luați comprimatele Coldrex?
4. Posibile efecte secundare
5. Cum se păstrează comprimatele Coldrex?
6. Conținutul pachetului și alte informații

1. Ce este Coldrex și pentru ce se utilizează?

Comprimate Coldrex pentru adulți și adolescenți cu vârsta de 12 ani și peste pentru ameliorarea pe termen scurt a răcelii și a simptomelor gripei, cum ar fi febră, cefalee, dureri în gât, dureri la nivelul membrelor, curgere a nasului, congestie nazală și sinuzită și durere asociată.

Comprimatele Coldrex conțin paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, cofeină, hidrat de terpină și acid ascorbic (vitamina C).
- paracetamolul are efecte analgezice și antipiretice,
- clorhidratul de fenilefrină este un simpatomimetic care ameliorează curgerea nasului și a sinusurilor, facilitând respirația,
- cofeina ajută la depășirea depresiei asociate cu răcelile,
- hidratul de terpină este expectorant,
- Vitamina C (acid ascorbic) ajută la compensarea pierderii naturale a vitaminei C în timpul răcelii și gripei, contribuind astfel la satisfacerea nevoilor crescute de vitamina C ale organismului.

Nu trebuie să luați mai multe medicamente diferite pentru a ameliora reclamațiile diferite, acestea sunt ameliorate de comprimatele Coldrex în același timp:
- reduce febra,
- ameliorează durerile de cap și durerile musculare,
- elimină congestia nazală și ajută la eliberarea sinusurilor paranasale,
- ameliorează durerile de gât.

2. Ce trebuie să știți înainte să luați o tabletă Coldrex

Comprimatele Coldrex conțin paracetamol și o substanță activă utilizată pentru a reduce congestia nazală.

Prin urmare, nu utilizați împreună cu alte produse care conțin paracetamol utilizate pentru tratarea tusei sau a răcelii, a gripei și a congestiei nazale.!

Nu luați comprimate Coldrex
- dacă sunteți alergic la paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, acid ascorbic, cofeină, hidrat de terpină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6).
- dacă luați antidepresive triciclice, beta-blocante sau alte antihipertensive.
- dacă luați în prezent sau ați încetat să luați așa-numitele medicamente monoaminooxidazice (MAO) pentru a vă trata depresia în ultimele două săptămâni.
- simpatomimetice (decongestionante, supresoare ale apetitului, psihostimulante asemănătoare amfetaminei).
- dacă aveți hipertiroidism.
- dacă aveți boli de inimă.
- dacă aveți boli cardiovasculare.
- dacă aveți tensiune arterială crescută.
- dacă sunteți diabetic.
- Comprimatele Coldrex nu trebuie utilizate la copii cu vârsta sub 12 ani.

Avertismente și precauții

Conține paracetamol.
Utilizarea prea mult paracetamol poate afecta grav ficatul.

Discutați cu medicul dumneavoastră înainte de a lua comprimatele Coldrex dacă:
- aveți afecțiuni hepatice sau renale. Există un risc mai mare de supradozaj în bolile hepatice.
- slab sau subnutrit.
- consumă alcool în mod regulat.
Este posibil să nu puteți lua deloc acest medicament sau poate fi necesar să reduceți cantitatea de paracetamol utilizată.

Discutați cu medicul dumneavoastră înainte de a lua comprimatele Coldrex dacă:
- Aveți o infecție severă, deoarece acest lucru vă poate crește riscul de acidoză metabolică. Simptomele acidozei metabolice includ: respirație profundă, rapidă, cu dificultăți de respirație; greață (senzație de rău), greață (a fi bolnav); scăderea poftei de mâncare. Discutați imediat cu medicul dumneavoastră dacă aveți oricare dintre simptomele de mai sus în orice combinație!
- glaucom (o creștere anormală a presiunii în interiorul ochiului).
- are feocromocitom (tumoare suprarenală).
- aveți o problemă a prostatei sau dificultăți la trecerea urinei.
- aveți boli vasculare (cum ar fi boala Raynaud: o reacție la frig sau stres la nivelul degetelor și de la picioare).

Este important să NU luați comprimatele Coldrex în același timp cu alte medicamente care conțin paracetamol, deoarece administrarea paracetamolului peste doza recomandată poate duce la afectarea ficatului care pune viața în pericol sau poate fi letală. Verificați întotdeauna substanța activă pe cutie sau în prospectul medicamentului pe care îl luați în același timp!

Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă nu sunteți sigur dacă puteți lua acest medicament.

Copii și adolescenți
Este contraindicat la copiii cu vârsta sub 12 ani.
A nu se lăsa la îndemâna și vederea copiilor.

Dacă simptomele persistă, sunați la un medic.

Alte medicamente și comprimate Coldrex
Asigurați-vă că spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați, ați luat recent sau s-ar putea să luați orice alte medicamente.

Discutați cu medicul dumneavoastră înainte de a lua acest medicament dacă luați oricare dintre următoarele medicamente:
- administrarea de metoclopramidă sau domperidonă (utilizate pentru tratarea greaței/vărsăturilor).
- luați colestiramină pentru a trata colesterolul ridicat.
- warfarină sau alte anticoagulante.
- medicamente utilizate pentru tratarea depresiei, cum ar fi antidepresive triciclice (de exemplu, amitriptilina) sau inhibitori de monoaminooxidază (de exemplu, moclobemidă, selegilină).
- pentru tratamentul hipertensiunii arteriale. medicamente beta-blocante.
- digoxină sau preparate similare pentru tratamentul bolilor de inimă.
- inhibitori ai apetitului.

Utilizarea comprimatelor Coldrex cu alimente și băuturi
Acest preparat conține cofeină. Evitați băuturile bogate în cofeină (cafea, ceai și câteva băuturi răcoritoare) în timp ce luați acest medicament. Aportul excesiv de cofeină poate provoca dificultăți de somn, tremurături și disconfort în piept (palpitații).

Sarcina și alăptarea
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

Acest medicament nu trebuie utilizat în timpul sarcinii și alăptării fără supraveghere medicală.

Efecte asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje
Comprimatele Coldrex pot provoca amețeli. Dacă aveți astfel de simptome, nu conduceți vehicule și nu folosiți utilaje.

Comprimatele Coldrex conțin galben apus (E 110)
Acest medicament conține excipientul Sunset Yellow (E 110), care poate provoca reacții alergice.

3. Cum să luați comprimatele Coldrex?

Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă nu sunteți sigur dacă puteți lua acest medicament.!

Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Dacă nu sunteți sigur de doză, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Doza recomandată nu trebuie depășită.
Utilizați întotdeauna cea mai mică doză eficientă pentru ameliorarea simptomelor.
Nu utilizați medicamentul mai mult de 4 ore.
Dacă simptomele persistă, sunați la un medic.

Doza recomandată a preparatului

Adolescenți și adulți peste 65 kg:
1-2 comprimate la fiecare 4-6 ore. Nu luați mai mult de 8 comprimate în 24 de ore.
Trebuie să treacă minimum 4 ore între două doze.

Adolescenți și adulți între 43 și 65 kg:
1 comprimat la fiecare 4-6 ore. Nu luați mai mult de 6 comprimate în 24 de ore.
Trebuie să treacă minimum 4 ore între două doze.

Adolescenți între 33 și 43 kg:
1 comprimat la fiecare 6 ore. Nu luați mai mult de 4 comprimate în 24 de ore.
Trebuie să treacă minimum 6 ore între două doze.

Copii sub 12 ani:
Datorită conținutului său de cofeină, este contraindicat la copiii cu vârsta sub 12 ani (vezi „Nu luați comprimate Coldrex”).

Durata aplicării sale nu trebuie să depășească 7 zile.
Dacă simptomele dumneavoastră nu se ameliorează în 3 zile, opriți administrarea comprimatului Coldrex și contactați medicul dumneavoastră. A nu se utiliza mai mult de 3 zile fără supraveghere medicală.

Metoda de aplicare
pentru uz oral.
Înghițiți comprimatul cu apă.

Dacă luați mai multe comprimate Coldrex decât trebuie
Nu luați mai mult decât doza prescrisă. Dacă luați mai multe comprimate Coldrex decât ar trebui, discutați cu un medic cât mai curând posibil, chiar dacă nu vă simțiți rău. Dacă cineva ia prea mult paracetamol, există riscul de a dezvolta ulterior leziuni hepatice severe care ar putea duce la transplant hepatic sau la moarte.

Dacă uitați să luați comprimatele Coldrex
Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
Nu luați mai mult de o doză la fiecare 4 ore.

Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la utilizarea acestui produs, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. Posibile efecte secundare

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, deși nu apar la toate persoanele.

Este posibil să prezentați următoarele reacții adverse frecvente (pot afecta până la 1 din 10 persoane) în timpul tratamentului cu acest medicament:
- dureri de cap, amețeli, nervozitate, insomnie.
- creșterea tensiunii arteriale.
- greață, vărsături.

Următoarele reacții adverse rare (pot afecta până la 1 din 1000 de persoane) pot apărea. Dacă vă confruntați cu acestea, opriți administrarea produsului și contactați imediat medicul dumneavoastră:
- pupile largi, pierderea bruscă a vederii, care poate fi rezultatul unei presiuni intraoculare anormal de mari. Această reacție poate apărea în principal la pacienții cu glaucom (cataractă verde).
- bătăile inimii neobișnuit de rapide, palpitații.
- reacții alergice (de exemplu erupții cutanate, urticarie, dermatită alergică).
- urinare dureroasă, retenție urinară, care poate apărea în principal la bărbații cu mărirea prostatei.

Următoarele reacții adverse foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 de persoane) pot apărea. Dacă vă confruntați cu acestea, opriți administrarea produsului și contactați imediat medicul dumneavoastră:
- vânătăi sau sângerări de origine necunoscută, care se pot datora scăderii numărului de trombocite (trombocitopenie).
- insuficiență hepatică.
- reacții cutanate severe (sindrom Stevens-Johnson).
- senzație de apăsare toracică, dificultăți de respirație, erupție cutanată și leșin (reacție anafilactică - reacție severă, de hipersensibilitate imediată în corp).
- o reacție alergică, cum ar fi erupții cutanate sau mâncărime, uneori cu probleme de respirație sau umflarea buzelor, limbii, gâtului sau feței.
- dificultăți de respirație care au apărut înainte de a lua acid acetilsalicilic sau alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene și este posibil să aveți o reacție similară în timp ce luați comprimate Coldrex.

Frecvența următoarelor reacții adverse nu este cunoscută (frecvența nu poate fi estimată din datele disponibile):
- nervozitate, amețeli.

Raportarea efectelor secundare
Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. De asemenea, puteți raporta reacțiile adverse direct prin intermediul sistemului național de raportare enumerat în Anexa V. Raportând reacțiile adverse, puteți ajuta la obținerea mai multor informații despre utilizarea în siguranță a acestui medicament.

5. Cum se păstrează comprimatele Coldrex?

A nu se păstra la temperaturi peste 25 ° C.
A nu se lăsa la îndemâna și vederea copiilor!

Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Nu aruncați niciun medicament pe calea apei uzate sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul ce să faceți cu orice medicament pe care nu îl mai utilizați. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conținutul pachetului și alte informații

Ce conține comprimatele Coldrex?
- Substanțele active sunt paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, cofeină, hidrat de terpină și acid ascorbic (vitamina C). Fiecare comprimat conține 500 mg paracetamol, 5 mg clorhidrat de fenilefrină, 25 mg cafeină, 20 mg terpină hidrat și 30 mg acid ascorbic.
- Celelalte componente sunt sorbat de potasiu, laurilsulfat de sodiu, povidonă, acid stearic, talc, amidon umflabil la rece, amidon de porumb, galben apus de soare Eurocol (E 110).

Cum arată Coldrex și conținutul ambalajului?
Comprimat portocaliu/alb, bistratificat, oval, biconvex, cu margine teșită, marcat cu „Coldrex” pe o parte.
12 buc, resp. 24 comprimate în PVC alb, opac // blistere și cutii de carton.
12 buc, 16 buc, resp. 24 comprimate în PVC alb, opac // blistere din Al și hârtie // pliculeț din PVC.
Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Titularul autorizației de punere pe piață și producătorul

Titularul autorizației de introducere pe piață:
Omega Pharma Hungary Kft.
1138 Budapesta
Madarász Viktor u. 47-49.

Producător:
Wrafton Laboratories Limited,
Exeter Road, Wrafton, Braunton, EX33 2DL,
Regatul Unit

OGYI-T-1714/01 (12 × - în blistere și cutii)
OGYI-T-1714/02 (24 × - în blistere și cutii)
OGYI-T-1714/03 (12 × - în blistere și portofele)
OGYI-T-1714/04 (16 × - în blistere și portofele)
OGYI-T-1714/05 (24 × - în blistere și portofele)

Acest prospect a fost revizuit ultima dată în mai 2018