Wick GuaifenoMed 200mg15ml Sirop de caprifoi 180ml Farmacie online BENU
Prospect: Informații pentru pacient
Wick GuaifenoMed 200 mg/15 ml sirop de miere și ghimbir
Pentru adulți și adolescenți peste 14 ani
Citiți cu atenție și în întregime acest prospect înainte de a începe să luați acest medicament, deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.
Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul.
- Păstrați acest prospect. Este posibil să fie necesar să îl citiți din nou.
- Contactați farmacistul pentru mai multe informații sau sfaturi.
- Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
- Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. A se vedea punctul 4
- Asigurați-vă că spuneți medicului dumneavoastră dacă simptomele dumneavoastră nu se ameliorează sau se agravează în decurs de 3 până la 5 zile.
Conținutul prospectului:
1. Ce este siropul Wick GuaifenoMed și pentru ce se utilizează?
2. Înainte de a lua siropul Wick GuaifenoMed
3. Cum să luați siropul Wick GuaifenoMed?
4. Posibile efecte secundare
5. Cum se păstrează siropul Wick GuaifenoMed?
6. Conținutul pachetului și alte informații
1. Ce este siropul Wick GuaifenoMed și pentru ce se utilizează?
Substanța activă din siropul Wick GuaifenoMed este guaifenesina, care aparține grupului „expectoranți”.
Siropul Wick GuaifenoMed este un medicament care ajută la tusea mucusului în căile respiratorii.
Indicații de utilizare:
Pentru a relaxa mucusul și a ajuta la golirea mucusului în caz de tuse cauzată de următoarele afecțiuni:
- rinită și boli asemănătoare gripei și
- în caz de bronșită acută.
Siropul Wick GuaifenoMed este recomandat adulților și adolescenților cu vârsta peste 14 ani.
2. Înainte de a lua siropul Wick GuaifenoMed
Nu luați siropul Wick GuaifenoMed
- dacă sunteți alergic la guaifenesin, levomentol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6).
Avertismente și precauții
Discutați cu medicul dumneavoastră sau farmacistul înainte de a lua Wick GuaifenoMed.
- în caz de afectare a funcției renale;
- miastenia gravis, o boală a sistemului imunitar asociată cu oboseala rapidă a mușchilor la exerciții;
- în caz de tuse cronică sau persistentă asociată cu astm, bronșită cronică, emfizem sau cauzată de fumat;
- în caz de boală gastro-intestinală severă;
- dacă îl luați cu supresive pentru tuse.
Acest medicament nu este recomandat copiilor cu vârsta sub 14 ani.
Alte medicamente și Wick GuaifenoMed
Asigurați-vă că spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați, ați luat recent sau s-ar putea să luați orice alte medicamente.
Siropul Wick GuaifenoMed poate crește efectele:
- relaxante musculare utilizate, de exemplu, în operații în timpul anesteziei generale.
Sarcina și alăptarea
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Siguranța guaifenesinei în timpul sarcinii și alăptării nu a fost pe deplin stabilită. Dacă sunteți gravidă, luați acest medicament numai dacă medicul dumneavoastră vă recomandă acest lucru.
Efecte asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje
Siropul Wick GuaifenoMed conține etanol (alcool). Siropul Wick GuaifenoMed poate avea o influență minoră asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje.
Sirop de fitil GuaifenoMed conține zaharoză și zahăr invertit (miere). Dacă medicul dumneavoastră v-a spus că aveți intoleranță la unele zaharuri, contactați medicul înainte de a lua acest medicament. Acest medicament conține 5,55 g zaharoză pe doză. Acest lucru trebuie luat în considerare de pacienții cu diabet zaharat.
Siropul Wick GuaifenoMed conține etanol (alcool). Acest medicament conține 5% din volum de etanol (alcool). Dacă se respectă instrucțiunile de dozare, o porție (15 ml) conține 0,63 g alcool, echivalent cu 15 ml bere sau 6 ml vin pe porție. Nociv pentru persoanele cu alcoolism. De luat în considerare la femeile gravide sau care alăptează, la copii și la pacienții cu risc crescut, cum ar fi cei cu afecțiuni hepatice sau epilepsie. Efectele altor medicamente pot fi reduse sau crescute.
Siropul Wick GuaifenoMed conține compuși de sodiu. Acest medicament conține 1,3 mmol (30 mg) sodiu pe doză. Acest lucru trebuie luat în considerare de pacienții care urmează o dietă controlată de sodiu (aport limitat de sare).
3. Cum să luați siropul Wick GuaifenoMed?
Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Dacă nu sunteți sigur de doză, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Cu excepția cazului în care medicul dumneavoastră vă spune altfel, doza recomandată este:
Adultși 14 ani Adolescenți peste 200 mg de guafenezină, adică 15 ml - (un pahar umplut până la nivelul liniei de 15 ml) trebuie administrat la fiecare 4 ore. Se pot lua până la 6 doze zilnic.
Nu utilizați mai mult decât doza recomandată. Nu luați siropul la culcare.
Utilizare la copii
Nu este recomandată utilizarea acestui medicament la copii cu vârsta sub 14 ani.
Metoda de aplicare
Pentru uz oral. Flaconul trebuie agitat înainte de utilizare.
Apăsați în jos pe încuietoarea rezistentă la copii și, în același timp, rotiți-o în direcția săgeții.
Durata tratamentului
Nu vă tratați cu siropul Wick GuaifenoMed mai mult de 3-5 zile. Dacă nu a existat nicio îmbunătățire semnificativă în acest timp și continuați să tuseți mucus sau tusea persistă, ar trebui să consultați un medic, deoarece acest lucru poate indica o boală mai gravă. Siropul Wick GuaifenoMed nu trebuie utilizat mai mult de două săptămâni.
Dacă aveți impresia că efectul acestui medicament este prea puternic sau prea slab, discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul.
Dacă luați mai mult sirop Wick GuaifenoMed decât ar trebui
Supradozajul ușor până la moderat poate provoca amețeli, tulburări gastro-intestinale, greață, vărsături sau scăderea tonusului muscular. În caz de supradozaj sever, poate apărea agitație crescută, confuzie și respirație scăzută. În acest caz, consultați un medic cât mai curând posibil. Au fost raportate cazuri rare de calculi urinari sau renali la pacienții care au luat cantități mari de guafenezină pentru perioade prelungite.
Dacă uitați să luați siropul Wick GuaifenoMed
Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
Dacă încetați să luați sirop Wick GuaifenoMed
Dacă încetați să luați acest medicament din cauza efectelor secundare, adresați-vă medicului dumneavoastră cum să le atenuați. Dacă încetați să luați acest medicament deoarece nu funcționează suficient de bine, adresați-vă medicului dumneavoastră dacă puteți lua un alt medicament.
Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la utilizarea acestui produs, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
4. Posibile efecte secundare
Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, deși nu apar la toate persoanele.
· Tulburări gastrointestinale
- Rare (pot afecta până la 1 din 1000 de persoane): tulburări gastro-intestinale, inclusiv greață, vărsături și diaree.
· Tulburări ale sistemului imunitar
- Foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 de persoane): reacții de hipersensibilitate care pot fi severe, cum ar fi dificultăți la înghițire, umflarea feței, buzelor, limbii sau gâtului (edem), mâncărime severă cu erupție cutanată sau umflarea pielii inconștiență profundă (comă), confuzie (dezorientare), ritm cardiac lent (bradicardie), bronhospasm, dificultăți de respirație (dispnee), număr scăzut de celule albe din sânge (granulocitopenie) și șoc anafilactic.
- Aceste tipuri de reacții pot fi prevenite de febră, amețeli, greață, vărsături, crampe stomacale, arsuri la stomac sau durere.
Pacienții sensibili la levomentol pot prezenta reacții de hipersensibilitate, inclusiv dificultăți de respirație.
Raportarea efectelor secundare
Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. De asemenea, puteți raporta reacțiile adverse direct prin intermediul sistemului național de raportare enumerat în Anexa V. .
Raportând reacțiile adverse, puteți ajuta la obținerea mai multor informații despre utilizarea în siguranță a acestui medicament.
5. Cum se păstrează siropul Wick GuaifenoMed?
A nu se lăsa la îndemâna și vederea copiilor!
Nu utilizați acest medicament după data de expirare (EXP:) care este înscrisă pe cutie. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
A nu se păstra la temperaturi peste 25 ° C. (atât după deschidere, cât și nedeschis)
Perioada de valabilitate după reconstituire: 3 luni.
Nu aruncați niciun medicament pe calea apei uzate sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul ce să faceți cu orice medicament pe care nu îl mai utilizați. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conținutul pachetului și alte informații
Ce conține Wick GuaifenoMed Sirop?
- Substanța activă este guaifenesin
15 ml sirop conține 200 mg guaifenesin.
1 ml de sirop conține 13,33 mg de guaifenesină.
- Alte ingrediente: zaharoză, propilen glicol (E 1520), 96% etanol, citrat de sodiu (E 331), carmeloză sodică, acid citric anhidru (E 330), stearat de macrogol, aromă miere-ghimbir (conține miere), aromă verbena, sodiu benzoat (E 211), oxid de polietilenă, zaharină sodică (E 954), levomentol, apă purificată.
Cum arată siropul Wick GuaifenoMed și conținutul ambalajului
Sirop vâscos galben/cafeniu, cu aromă și aromă de miere, ghimbir și mentol; lipsit de impurități vizibile.
Sticlă chihlimbar închisă cu un capac din polipropilenă rezistent la copii; cu polipropilenă marcaj CE 5 ml, 10 ml, 15 ml, pahare gradate 22,5 ml într-o cutie.
Ambalare: 120 ml sau 180 ml sirop.
Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.
Titularul autorizației de introducere pe piață
WICK Pharma Zweigniederlassung der Procter & Gamble GmbH
Sulzbacher Strasse 40-50
D-65824 Schwalbach am Taunus
Procter & Gamble Manufacturing GmbH
Planta Gross-Gerau, Procter & Gamble Str. 1
Acest medicament a fost autorizat în statele membre ale Spațiului Economic European sub următoarele denumiri:
Whip Екпекто Мед и жинджифил 200 mg/15 ml sirop
MedExpecto Vicks sirop Med de la Zázvor
Vicks MedExpecto okus meda i śumbira 200 mg/15 ml sirop
Vicks MedExpecto o odor myodu i ginger în caz de mocha, 200 mg/15 ml, sirop
ExPexin 200 mg/15 ml sirop
ExPexin 200 mg/15 ml sirop
Wick GuaifenoMed 200 mg/15 ml sirop de miere și ghimbir
WICK Husten-Löser Sirop cu Honigaroma 200mg/15ml
Vicks Expectorant Miere & Ghimbir 200 mg/15 ml sirop
MedExpecto Vicks sirop Med de la Zázvor
OGYI-T-22013/01 Flacon 1x120 ml
OGYI-T-22013/02 Flacon 1x180 ml
Acest prospect a fost aprobat ultima dată în Septembrie 2016
STOCURILE SUNT ÎN SCOPURI INFORMATIVE!
Datele stocurilor marcate sunt doar cu titlu informativ și sunt disponibile pentru vânzări online, stocurile farmaciei pot varia! Datorită vânzărilor continue, poate exista o lipsă de stoc, care va fi notificată de farmacie. Comenzile sunt confirmate în zilele lucrătoare, despre care farmacia va trimite o notificare!
Budapesta
Budapesta, XV.
Rákos út 5.
Țară
versiune în limba engleză
Metode de plată disponibile
Plata la primire
Puteți plăti comanda în numerar sau cu cardul de credit la primirea comenzii. Serviciu de curierat intern și colectare personală la un oficiu poștal sau la un colet taxa de livrare 120 HUF indiferent de suma comenzii.
Paypal
În cazul livrării la domiciliu în magazinul nostru online, este posibil să plătiți comanda online prin intermediul serviciului de plată PayPal.
SimplePay - plată online cu cardul de credit
Când livrați la domiciliu sau primiți un punct poștal, alegeți plata OTP SimplePay cu cardul de credit online și economisiți, ca pentru plata cu cardul de credit nu există ramburs. Carduri de credit acceptate: Maestro, Mastercard, Visa, Visa Electron.
Card de asigurare de sănătate
Plătiți cu un card de asigurări de sănătate posibil doar în cazul primirii farmaciei. Cardurile acceptate pot varia de la farmacie la farmacie, vă rugăm să întrebați direct la farmacie.
Valabil din 5 noiembrie 2020
Preluare personală la Farmacia BENU desemnată Preia comanda gratuit 150 BENU într-una din farmacii! Vă rugăm să rețineți că stocurile disponibile pot varia de la farmacie la farmacie! Vizualizați punctele de preluare | GRATUIT | GRATUIT |
Colectare personală la oficii poștale, colete Se așteaptă ca comanda dvs. să poată fi preluată în termen de 2-5 zile lucrătoare la punctul de poștă MPL sau la mașina de colet selectată. Taxă de livrare 99 HUF indiferent de valoarea achiziției. În cazul plății cu cardul de credit sau Paypal, taxa de ramburs este de 0 HUF. | 650 ft | GRATUIT |
Serviciu de curierat intern Comanda dvs. este așteptată să fie livrată la domiciliu de către MPL în termen de 2-5 zile lucrătoare. Taxă de livrare 99 HUF indiferent de valoarea achiziției. În cazul plății cu cardul de credit sau Paypal, taxa de ramburs este de 0 HUF. | 720 ft | GRATUIT |
Expediere DHL UE, inclusiv Regatul Unit Greutate maximă: 2 kg. Livrare în Uniunea Europeană în 4-6 zile lucrătoare. Numai plata Paypal sau cardul online! Partener de curierat: DHL/Livrare internațională către UE (de asemenea, Marea Britanie) în termen de 4-6 zile lucrătoare. | 4 995 ft | 4 995 ft |
versiune în limba engleză
Metode de plata
Plata la primire
Puteți plăti comanda în numerar sau cu cardul de credit la primirea comenzii. Serviciu de curierat intern și colectare personală la un oficiu poștal sau la un colet taxa de livrare 99 HUF indiferent de valoarea comenzii.
Plata online cu cardul de credit (suspendată temporar de la 13/03/2020)
În magazinul nostru online, în cazul livrării la domiciliu, este posibil să plătiți comanda online, în avans cu un card de credit. Acceptăm următoarele carduri bancare emise în Ungaria sau în străinătate: MasterCard și Visa Classic (carduri bancare în relief), Maestro și Visa Electron (carduri bancare fără relief). Sistemul de carduri bancare online este operat de OTP Bank.
Plata Paypal (suspendată temporar de la 13/03/2020)
În cazul livrării la domiciliu în magazinul nostru online, este posibil să plătiți comanda online prin intermediul serviciului de plată PayPal.
Card de asigurare de sănătate
Este posibil să plătiți doar cu un card de asigurări de sănătate în cazul unei chitanțe de farmacie. Cardurile acceptate pot varia de la farmacie la farmacie, vă rugăm să întrebați direct la farmacie.
- Vene varicoase BENU Finder de droguri și farmacie online Cum să slăbești cu varice
- Capsula moale Strogen Uno 30x Farmacia online BENU
- Walmark Lecitină 1200mg Capsule 80x BENU Farmacie online
- Balsam de răcire Virde FORTE (tub) 200ml Farmacia online BENU
- Cumpărați Verapamil online fără prescripție medicală Cumpărați Verapamil farmacie online ieftină Sopron Riboxin