ACC 200 comprimate efervescente 20x
Comprimatul efervescent ACC 200, care conține substanța activă acetilcisteină, este potrivit pentru dizolvarea secrețiilor vâscoase groase în căile respiratorii. Este indicat în terapia care promovează secreția bolilor respiratorii asociate cu producerea de mucus cu vâscozitate crescută și tuse catarală.
ACC 200 comprimate efervescente
acetilcisteina
Citiți cu atenție acest prospect, deoarece conține informații importante pentru dvs.!
Acest medicament este disponibil fără prescripție medicală. Cu toate acestea, utilizarea cu atenție a acestui medicament este esențială pentru un efect optim.
- Păstrați acest prospect. Este posibil să fie necesar să îl citiți din nou!
- Contactați farmacistul pentru mai multe informații sau sfaturi!
- Adresați-vă imediat medicului dumneavoastră dacă simptomele dumneavoastră nu se ameliorează sau se agravează în termen de șapte zile!
- Dacă vreuna dintre reacțiile adverse devine gravă sau dacă observați orice reacție adversă nemenționată în acest prospect, vă rugăm să spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului.!
Conținutul prospectului:
1. Ce sunt comprimatele efervescente ACC 200 și pentru ce se utilizează?
2. Înainte de a utiliza tablete efervescente ACC 200
3. Cum se utilizează tablete efervescente ACC 200?
4. Posibile efecte secundare
5. Cum se păstrează ACC 200 comprimate efervescente?
6. Informații suplimentare
1. CE SUNT ACC 200 comprimate efervescente ȘI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ?
Comprimatul efervescent ACC 200, care conține substanța activă acetilcisteină, este potrivit pentru dizolvarea secrețiilor vâscoase groase în căile respiratorii. Este indicat în terapia care promovează secreția bolilor respiratorii asociate cu producerea de mucus cu vâscozitate crescută și tuse catarală.
2. ÎNAINTE SĂ UTILIZAȚI ACC 200 comprimate efervescente
Nu luați comprimatele efervescente ACC 200
- dacă sunteți alergic la substanța activă sau la oricare dintre celelalte componente ale comprimatelor efervescente ACC 200.
- Nu trebuie utilizat la copii cu vârsta sub 6 ani.
- Nu este recomandat în timpul sarcinii și alăptării.
Aveți grijă deosebită cu comprimatele efervescente ACC 200
- Nu trebuie utilizat în anumite tulburări ale metabolismului carbohidraților (de exemplu, deficit de lactoză și enzimă degradantă a galactozei, malabsorbție a glucozei și galactozei) deoarece comprimatul efervescent conține lactoză monohidrat. Dacă medicul dumneavoastră v-a spus că aveți intoleranță la unele zaharuri (dumneavoastră sau copilul dumneavoastră), contactați medicul înainte de a lua acest medicament.!
- Pacienții cu astm, varice esofagiene și ulcere trebuie să ia medicamentul numai pe bază de prescripție medicală și sub supraveghere medicală. Dacă aveți sau ați avut crize de astm, sau aveți varice esofagiene sau ulcer gastric, spuneți medicului dumneavoastră înainte de a lua comprimate efervescente ACC 200, deoarece poate crește riscul de crize de astm la pacienții cu astm.
Adresați-vă medicului dumneavoastră dacă oricare dintre cele de mai sus vi se aplică sau v-a afectat în orice moment în trecut.!
Alte medicamente luate în timpul tratamentului
- Acetilcisteina poate reduce efectul unor antibiotice, de aceea, din motive de siguranță, se recomandă utilizarea antibioticelor separat de ACC și după cel puțin 2 ore.
- Nu luați cu supresive pentru tuse, deoarece inhibarea reflexului tusei poate duce la acumularea periculoasă de secreții.
Asigurați-vă că spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați sau ați luat recent orice alte medicamente, inclusiv medicamente eliberate fără prescripție medicală.
Sarcina și alăptarea
Este contraindicat în timpul sarcinii și alăptării.
Efecte asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje
Efectul pregătirii asupra abilităților de mai sus este necunoscut.
3. CUM SĂ UTILIZAȚI ACC 200 comprimate efervescente?
Comprimatul efervescent ACC 200 trebuie luat după masă.
Comprimatul efervescent trebuie băut la scurt timp după dizolvare într-un pahar cu apă.
În cazuri excepționale, datorită efectului stabilizator al acidului ascorbic (vitamina C), soluția gata de băut trebuie luată pentru aprox. Poate fi lăsat să stea timp de 2 ore, posibil în lichid cald.
Aportul excesiv de lichide ajută efectul mucolitic al acetilcisteinei.
Cu excepția cazului în care medicul dumneavoastră vă spune altfel, doza uzuală este:
Adulți și copii cu vârsta peste 14 ani: 3 x 1 comprimate efervescente ACC 200 zilnic.
Pentru copii cu vârsta cuprinsă între 6-14 ani: 2 x 1 comprimate efervescente ACC 200 zilnic.
Pentru perioade prelungite de timp, utilizați numai după recomandările medicului dumneavoastră la doză și pentru timpul prescris de medicul dumneavoastră!
Dacă luați mai multe comprimate efervescente ACC 200 decât ar trebui
Dacă luați mai mult ACC 200 decât trebuie, contactați imediat medicul sau farmacistul!
Dacă uitați să luați comprimate efervescente ACC 200
Dacă uitați să luați o doză, nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată!
4. EFECTE ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, comprimatele efervescente ACC 200 pot provoca reacții adverse, deși nu apar la toate persoanele.
Reacțiile adverse au fost definite în funcție de următoarele categorii de frecvență:
Foarte frecvent
Afectează mai mult de 1 din 10 persoane
Frecvent
Afectează de la 1 la 10 utilizatori din 100
Rar
Afectează de la 1 la 10 utilizatori din 1.000
Rar
Afectează de la 1 la 10 utilizatori din 10.000
Foarte rar
Afectează mai puțin de 1 din 10.000 de pacienți, inclusiv cazuri izolate.
Rar
- inflamația mucoasei bucale
- durere de cap
- tinitus
Rar
- arsuri la stomac
- greaţă
- Ce numar
- diaree
reacții alergice precum mâncărime, urticarie, erupție pe piele (exantem, erupție cutanată), bronhospasm, bătăi rapide ale inimii sau scăderea tensiunii arteriale. Dacă aveți astfel de simptome, încetați să luați medicamentul și asigurați-vă că vă adresați medicului dumneavoastră.!
- bronhospasm, predominant la pacienții cu hiperreactivitate bronșică.
- sângerare cu administrarea concomitentă de acetilcisteină, posibil în contextul unei reacții de hipersensibilitate.
Foarte rar
- anemie
- sângerare
- hemoragie în pericard
Diferite studii au arătat o scădere a agregării plachetare în prezența acetilcisteinei, a cărei relevanță clinică nu a fost încă stabilită.
Dacă vreuna dintre reacțiile adverse devine gravă sau dacă observați orice reacție adversă nemenționată în acest prospect, vă rugăm să spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului.
5. CUM SE PĂSTREAZĂ ACC 200 comprimate efervescente?
Comprimatele efervescente trebuie păstrate într-un recipient la o temperatură maximă de 25 ° C și într-un plic la o temperatură maximă de 30 ° C. După scoaterea comprimatului, recipientul trebuie închis din nou bine!
Nu utilizați comprimate efervescente ACC 200 după data de expirare înscrisă pe cutie.
A nu se lăsa la îndemâna și vederea copiilor!
6. INFORMAȚII SUPLIMENTARE
Ce conține ACC 200 comprimate efervescente
- Substanță activă: Fiecare comprimat efervescent conține 200 mg acetilcisteină.
- Celelalte componente sunt: citrat de sodiu, zaharină sodică, acid ascorbic, aromă de mure, manitol, lactoză anhidră, bicarbonat de sodiu, acid citric anhidru.
Cum arată produsul și conținutul ambalajului
Comprimate efervescente ACC 200: 20 comprimate efervescente într-un recipient PP cu capac din LDPE sau într-o pungă și cutie din trei straturi din PE/Al/hârtie, cu o închidere care evidențiază falsificarea, combinată cu un desicant.
Titularul autorizației de punere pe piață și producătorul:
Titularul autorizației de introducere pe piață:
Sandoz Hungária Kft.,
1114 Budapesta, Bartók Béla út 43-47., Ungaria
Producatorul:
1, Salutas Pharma GmbH,
Otto-von-Guericke-Allee 1,
D-39179 Barleben, Germania
2, Hexal AG, Industriestrasse 25,
83607 Holzkirchen, Germania
Acest prospect a fost aprobat ultima dată la 16 martie 2010.
- Aspirin Ultra 500 mg comprimate acoperite 20x - Golden Snake Pharmacy - Farmacie online
- Golden Snake Pharmacy - Farmacie online
- Aurecon peroxid picături pentru urechi 10ml - Golden Snake Pharmacy - Farmacie online
- Extract de cactus de pere cu ficat BioCo cu tablete de cafea verde 100x - Farmacie Golden Snake - Farmacie online
- 1x1 Vitaday cofeină taurină comprimat 30x - Golden Snake Pharmacy - Farmacie online