Tablete COLDREX

1. CE SUNT COMPRESELE COLDREX ȘI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ?

Comprimatele Coldrex sunt o combinație de medicamente utilizate pentru ameliorarea simptomelor de răceală și gripă la adulți și copii de la vârsta de 6 ani.

comprimate

Conține o combinație de mai multe ingrediente active, deci ameliorează mai multe simptome de răceli și gripă în același timp:

- paracetamolt, care are efecte analgezice și antipiretice,

- clorhidrat de fenilefrinăot, care eliberează nasul care curge și sinusurile paranasale,

- cofeină, care ajută la depășirea depresiei asociate cu răcelile,

- hidrat de terpinăot, care are un efect de scuipat,

- acid ascorbic(vitamina C), care ajută la corectarea deficitului de vitamina C asociat cu răcelile și gripa.

INFORMAȚII PRIVIND MEDICAMENTUL

Ingredient activ: paracetamol
cofeină
acid ascorbic
fenilefrina
terpin

Pachete și informații suplimentare:

Rețetă necesară: Nu

Nu trebuie să luați mai multe medicamente diferite pentru a ameliora reclamațiile diferite, acestea sunt ameliorate de comprimatele Coldrex în același timp:

- reduce febra,

- ameliorează durerile de cap și durerile musculare,

- elimină congestia nazală și ajută la eliberarea sinusurilor paranasale,

- ameliorează durerile de gât.

ARTICOLE SIMILARE

2. ÎNAINTE SĂ LUAȚI COLDREX

Comprimatele Coldrex conțin paracetamol și o substanță activă utilizată pentru a reduce congestia nazală.

Prin urmare, nu utilizați împreună cu alte produse care conțin paracetamol sau cu alte medicamente utilizate pentru tratarea răcelii și a gripei.!

Nu luați comprimate Coldrex

- dacă alergic (hipersensibilitate) la substanțele active sau la oricare dintre celelalte componente ale comprimatelor Coldrex. Conține excipientul Sunset Yellow (E 110), care poate provoca reacții alergice.

- dacă boli hepatice sau renale severe van.

- dacă hipertiroidism van.

- dacă hipertensiune arterială sau boli de inimă van.

- dacă diabetic.

- dacă sigur luați și alte medicamente (Consultați „Utilizarea altor medicamente” pentru mai multe informații).

- cu alte medicamente care conțin paracetamol sau alte medicamente utilizate pentru tratarea răcelii și a gripei.

- Daca esti gravidă, obsesie alăptați.

- A nu se administra copiilor sub 6 ani.

Aveți grijă deosebită cu comprimatele Coldrex

Discutați cu medicul dumneavoastră dacă oricare dintre acestea este adevărat pentru dumneavoastră.

- de origine alcoolică boală de ficat deoarece poate exista un risc crescut de supradozaj.

- boală vasculară (de exemplu, boala Raynaud: o reacție rece sau stresată pe degete și de la picioare).

- glaucom (creștere anormală a presiunii intraoculare).

- feocromocitom în caz de (tumoare suprarenală).

- probleme de prostată in caz de.

Alte medicamente utilizate în timpul tratamentului

Nu luați comprimate Coldrex

- alt paracetamol, obsesie împreună cu alte medicamente utilizate pentru tratarea răcelii și a gripei.

- dacă depresie medicamente pentru tratamentul, de ex. asa numitul luați antidepresive triciclice (de exemplu amitriptilină) sau inhibitori de monoaminooxidază (IMAO) în ultimele două săptămâni.

- Probleme cu inima și hipertensiune așa-zisul. beta-blocant luați medicamente.

- dacă potențiator al apetituluit sau reducenu iau.

- dacă boala de inimaluați medicamente (de exemplu, digoxină).

- dacă boala Parkinson luați un inhibitor de catecol-O metiltransferază (COMT) pentru a vă trata afecțiunea (de exemplu, entacaponă).

- dacă warfarină sau altele anticoagulant iei drogul.

Absolut spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului alte medicamente pe care le luați sau le-ați luat recent, inclusiv medicamente obținute fără prescripție medicală.

Utilizarea comprimatelor Coldrex cu alimente și băuturi

Acest preparat conține cofeină. Evitați băuturile bogate în cofeină (cafea, ceai și câteva băuturi răcoritoare) în timp ce luați acest medicament.

Sarcina și alăptarea

A nu se utiliza în timpul sarcinii și alăptării.

Efecte asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje

Comprimatele Coldrex vă pot face să vă simțiți amețit, caz în care nu este recomandat să conduceți sau să conduceți cu risc.!

Informații importante despre unele componente ale comprimatelor Coldrex

Conține excipientul Sunset Yellow (E110), care poate provoca reacții alergice.

3. CUM SĂ LUAȚI COLDREX?

Pentru uz oral. Înghițiți comprimatele cu apă.

Doza uzuală este:

Pentru adulți și copii cu vârsta de 12 ani și peste:

1-2 comprimate la fiecare 4-6 ore. Se pot lua până la 8 comprimate în 24 de ore.

Pentru copii cu vârsta cuprinsă între 6-11 ani:

1 comprimat la fiecare 4-6 ore, de până la patru ori pe zi. Puteți lua până la 4 comprimate în 24 de ore.

Nu luați mai mult de trei zile fără supraveghere medicală!

A nu se administra copiilor sub 6 ani.

Nu depășiți doza prescrisă!

Nu utilizați acest medicament mai mult de o săptămână!

Dacă nu sunteți sigur de doză, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Adresați-vă medicului dumneavoastră, dacă simptomele dumneavoastră nu se ameliorează după o săptămână și nu mai luați comprimatul Coldrex.

Dacă luați mai multe comprimate Coldrex decât trebuie

Nu luați mai mult decât doza prescrisă. Dacă luați mai multe comprimate Coldrex decât trebuie, consultați un medic cât mai curând posibil, chiar dacă nu vă simțiți rău. Dacă luați prea mult paracetamol, există riscul de a dezvolta ulterior leziuni hepatice.

Dacă uitați să luați comprimatele Coldrex

Nu luați o doză dublă pentru a compensa comprimatul uitat.

4. EFECTE ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, comprimatele Coldrex pot provoca reacții adverse, deși nu apar la toate persoanele.

În această secțiune, reacțiile adverse sunt enumerate împreună cu frecvența lor estimată. Următoarele categorii de frecvențe și nume sunt utilizate în acest scop:

Foarte frecvente: afectează mai mult de 1 utilizator din 10

Frecvente: afectează mai mult de 1 utilizator din 100, dar mai puțin de 1 utilizator din 10

Mai puțin frecvente: afectează mai mult de 1 utilizator din 1.000, dar mai puțin de 1 utilizator din 100

Rare: afectează mai puțin de 1 din 1000 de persoane

Foarte rare: afectează mai puțin de 1 utilizator din 10.000

Frecvență necunoscută: nu poate fi estimată din datele disponibile

De mai jos frecvent pot apărea reacții adverse:

De mai jos rar pot apărea reacții adverse, dacă le experimentați, contactați imediat medicul dumneavoastră:

- dacă aveți o pierdere bruscă a vederii din cauza presiunii intraoculare anormal de mari. Această reacție poate apărea în principal la pacienții cu glaucom.

- dacă simțiți că ritmul cardiac sau bătăile inimii sunt neobișnuit de rapide sau neregulate.

- dacă observați o erupție cutanată și alte reacții de hipersensibilitate (alergice).

- dacă aveți dificultăți la urinare, acest lucru poate apărea mai ales la bărbații care au o prostată mărită.

De mai jos foarte rar pot apărea reacții adverse, dacă le experimentați, contactați imediat medicul dumneavoastră:

- vânătăi sau sângerări din cauza scăderii numărului de trombocite (trombocitopenie).

- disfuncție hepatică.

- senzație de apăsare toracică, dificultăți de respirație, erupție cutanată și leșin (reacție anafilactică - reacție severă, de hipersensibilitate imediată în corp).

- reacții de hipersensibilitate a pielii: erupție pe piele; umflarea rapidă a pielii, a mucoaselor și a țesuturilor subcutanate (angioedem); reacție de hipersensibilitate, în principal pe piele sau pe mucoasele gurii, conjunctivei, organelor genitale, însoțite de erupție roșiatică simetrică, febră (sindrom Stevens-Johnson).

- dificultăți de respirație care au apărut înainte de a lua aspirină sau alte antiinflamatoare nesteroidiene.

Frecvența reacțiilor adverse enumerate mai jos necunoscut:

Aceste reacții adverse dispar de obicei de îndată ce încetați să luați medicamentul.

Dacă vreuna dintre reacțiile adverse devine gravă sau dacă observați orice reacție adversă nemenționată în acest prospect, vă rugăm, spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului.

5. CUM SE PĂSTREAZĂ COLDREX?

A nu se lăsa la îndemâna și vederea copiilor!

A nu se păstra la temperaturi peste 25 ° C.

Nu utilizați Coldrex după data de expirare înscrisă pe cutie. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei uzate sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul cum să eliminați medicamentele care nu mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. INFORMAȚII SUPLIMENTARE

Ce conține comprimatele Coldrex

- Substanțele active sunt paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, cofeină, hidrat de terpină și acid ascorbic (vitamina C). Fiecare comprimat conține 500 mg paracetamol, 5 mg clorhidrat de fenilefrină, 25 mg cafeină, 20 mg terpină hidrat și 30 mg acid ascorbic.

- Celelalte componente sunt: ​​sorbat de potasiu, laurilsulfat de sodiu, povidonă, acid stearic, talc, amidon umflabil la rece, amidon de porumb, Eurocol galben apus (E110).

Cum arată produsul și conținutul ambalajului

Comprimatul este bistratificat, portocaliu/alb, de formă ovală și are o suprafață convexă. Este marcat Coldrex pe o parte.

Ambalare: 12 buc., 16 buc., Resp. 24 comprimate într-un blister alb opac și o hârtie // portofel din PVC.