COLDREX
comprimat
(12buc)

Felnхttek comprimat Coldrex йs 12 йves sau annбl idхsebb serdьlхk szбmбra a megfбzбs йs tьneteinek gripei decât lбz pйldбul, fejfбjбs, torokfбjбs, vйgtagfбjdalom, orrfolyбs, orrdugulбs și orrmellйkьreg-gyulladбs (sinuzita) йs jбrу cu fбjdalom indicate rцvid tбvъ enyhнtйsйre.

Cu ingredientul său activ, ameliorează eficient simptomele răcelii și gripei: dureri de cap, dureri în gât, febră, depresie și congestie nazală.
S-a demonstrat că acidul ascorbic ajută la deficitul de vitamina C la răceli și gripă. Conține cofeină, care reduce depresia asociată cu răcelile. Datorită conținutului său de vitamina C, a contribuit la eliminarea pierderii de vitamina C în etapele inițiale ale răcelii și gripei. Nu utilizați împreună cu alte preparate care conțin paracetamol, alte medicamente utilizate pentru a reduce congestia nazală sau pentru a trata răcelile.
Ingredient activ: paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, acid ascorbic (vitamina C), cofeină, hidrat de terpină.
Se poate obține fără prescripție medicală. Poate fi contabilizat ca un fond de sănătate.
Citiți prospectul pentru riscuri și reacții adverse sau adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.!
Titularul autorizației de introducere pe piață: Omega Pharma Hungary Kft. 1138 Budapest, Madarбsz Viktor u. 47-49.

medicului dumneavoastră

unitate: 116,17 HUF/buc

Prospect: Informații pentru utilizator

Comprimate Coldrex

paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, acid ascorbic (vitamina C), cofeină, hidrat de terpină

Citiți cu atenție și în întregime acest prospect înainte de a începe să luați acest medicament, deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.

Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul.

- Păstrați acest prospect. Este posibil să fie necesar să îl citiți din nou.

- Contactați farmacistul pentru mai multe informații sau sfaturi.

- Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. A se vedea punctul 4.

- Asigurați-vă că spuneți medicului dumneavoastră dacă simptomele dumneavoastră nu se ameliorează sau se agravează în termen de 3 zile.

Conținutul prospectului:

  1. Ce este Coldrex și pentru ce se utilizează?
  2. Înainte de a lua un comprimat Coldrex
  3. Cum să luați comprimatele Coldrex?
  4. Reacții adverse posibile
  5. Cum se păstrează comprimatele Coldrex?
  6. Conținutul pachetului și alte informații

1. Ce este Coldrex și pentru ce se utilizează?

Comprimate Coldrex pentru adulți și adolescenți cu vârsta de 12 ani și peste pentru tratarea simptomelor de răceală și gripă, cum ar fi febră, cefalee, dureri în gât, dureri la nivelul membrelor, curgerea nasului, congestie nazală și inflamația sinusurilor și a durerii asociate.

Comprimatele Coldrex conțin paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, cofeină, hidrat de terpină și acid ascorbic (vitamina C)).

  • paracetamol are efecte analgezice și antipiretice,
  • clorhidrat de fenilefrină un simpatomimetic care ameliorează curgerea nasului și a sinusurilor, facilitând respirația,
  • cofeină ajută la depășirea depresiei asociate cu răcelile,
  • hidrat de terpină efect de scuipat,
  • Vitamina C (acid ascorbic) ajută la compensarea pierderii naturale a vitaminei C soran în timpul răcelii și gripei, ajutând astfel organismul să își satisfacă nevoile crescute de vitamina C.

Nu este nevoie să luați mai multe medicamente pentru a ameliora diferitele reclamații, acestea sunt ameliorate de comprimatele Coldrex în același timp:

  • reduce febra,
  • ameliorează durerile de cap și durerile musculare,
  • elimină congestia nazală și ajută la eliberarea sinusurilor paranasale,
  • ameliorează durerile de gât.

2. Ce trebuie să știți înainte să luați o tabletă Coldrex

Comprimate Coldrex paracetamol și asta pentru a reduce congestia nazală conține substanța activă pentru.

Prin urmare, nu utilizați împreună cu alte produse care conțin paracetamol utilizate pentru tratarea tusei sau a răcelii, a gripei și a congestiei nazale.!

Nu luați comprimate Coldrex

  • dacă alergic paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, acid ascorbic, cofeină, hidrat de terpină sau oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6).
  • dacă luați antidepresive triciclice, beta-blocante sau alți agenți antihipertensivi.
  • dacă pentru a trata depresia luați în prezent sau ați încetat să luați așa-numiții inhibitori ai monoaminooxidazei (MAO) în ultimele două săptămâni.
  • simpatomimetice (congestie nazală, supresoare ale apetitului, stimulente asemănătoare amfetaminei).
  • dacă hipertiroidismvan.
    • dacă în bolile de inimă suferi.
    • dacă boala cardiovasculara van.
    • dacă tensiune arterială crescută.
    • dacă diabetic.
    • Pentru tratamentul copiilor sub 12 ani aComprimatele Coldrex nu trebuie utilizate.

Avertismente și precauții

Conține paracetamol.

Utilizarea prea mult paracetamol poate afecta grav ficatul.

Discutați cu medicul dumneavoastră înainte de a lua comprimatele Coldrex dacă:

  • boli de ficat sau rinichi van. În bolile hepatice risc mai mare de supradozaj.
  • slab sau subnutrit.
  • consumă alcool în mod regulat.

Este posibil să nu puteți lua deloc acest medicament sau poate fi necesar să reduceți cantitatea de paracetamol utilizată.

Discutați cu medicul dumneavoastră înainte de a lua comprimatele Coldrex dacă:

  • tu în infecție severă deoarece acest lucru poate crește riscul de acidoză metabolică. Simptomele acidozei metabolice includ: respirație profundă, rapidă, cu dificultăți de respirație; greață (senzație de rău), greață (a fi bolnav); scăderea poftei de mâncare. Discutați imediat cu medicul dumneavoastră dacă aveți oricare dintre simptomele de mai sus în orice combinație!
  • glaucom (creștere anormală a presiunii intraoculare).
  • feocromocitom (glanda suprarenală - tumoră).
  • problema prostatei obsesie dificultate la urinat van.
  • boală vasculară (de exemplu, boala Raynaud: reacție la frig sau stres la nivelul degetelor și de la picioare).

Este important să NU luați comprimatele Coldrex în același timp cu alte medicamente care conțin paracetamol, deoarece administrarea paracetamolului peste doza recomandată poate duce la afectarea ficatului care pune viața în pericol sau poate fi letală. Verificați întotdeauna substanța activă pe cutie sau în prospectul medicamentului pe care îl luați în același timp!

Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă nu sunteți sigur dacă puteți lua acest medicament.

Copii și adolescenți

Este contraindicat la copiii cu vârsta sub 12 ani.

A nu se lăsa la îndemâna și vederea copiilor.

Dacă simptomele persistă, sunați la un medic.

Alte medicamente și comprimate Coldrex

Asigurați-vă că spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați, ați luat recent sau s-ar putea să luați orice alte medicamente.

Discutați cu medicul dumneavoastră înainte de a lua acest medicament dacă luați oricare dintre următoarele medicamente:

  • metoclopramidă sau domperidonă (acești agenți împotriva greață/vărsături folosit).
  • înalt pentru a trata nivelul colesterolului administrarea de colestiramină.
  • warfarină sau altele anticoagulant medicamente.
  • pentru a trata depresia cum ar fi antidepresivele triciclice (de exemplu amitriptilina) sau inhibitorii monoaminooxidazei (de exemplu moclobemida, selegilina).
  • hipertensiune așa-zisul medicamente beta-blocante.
  • pentru tratarea bolilor de inimă digoxină sau preparate similare.
  • inhibitor al apetitului obsesie -amplificatormedicamente.

Utilizarea comprimatelor Coldrex cu alimente și băuturi

Acest preparat conține cofeină. Evitați băuturile bogate în cofeină (cafea, ceai și câteva băuturi răcoritoare) în timp ce luați acest produs. Aportul excesiv de cofeină poate provoca dificultăți de somn, tremurături și disconfort în piept (palpitații).

Sarcina și alăptarea

Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

Acest medicament nu trebuie utilizat în timpul sarcinii și alăptării fără sfatul medicului.

Efecte asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje

Comprimatele Coldrex pot provoca amețeli. Dacă aveți astfel de simptome, nu conduceți vehicule și nu folosiți utilaje sau utilaje.

Comprimatele Coldrex conțin galben apus (E 110)

Acest medicament conține excipientul Sunset Yellow (E 110), care poate provoca reacții alergice.

3. Cum să luați comprimatele Coldrex?

Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă nu sunteți sigur dacă puteți lua acest medicament.!

Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Dacă nu sunteți sigur de doză, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Doza recomandată nu trebuie depășită.

Utilizați întotdeauna cea mai mică doză eficientă pentru ameliorarea simptomelor.

Nu utilizați medicamentul mai mult de 4 ore.

Dacă simptomele persistă, sunați la un medic.

Doza recomandată a preparatului

Adolescenți peste 65 kg și adulți:

1 până la 2 comprimate la fiecare 4 până la 6 ore. Nu luați mai mult de 8 comprimate în 24 de ore.

Trebuie să treacă minimum 4 ore între două doze.

Adolescenți și adulți între 43 și 65 kg:

1 comprimat la fiecare 4 până la 6 ore. Nu luați mai mult de 6 comprimate în 24 de ore.

Trebuie să treacă minimum 4 ore între două doze.

Adolescenți între 33 și 43 kg:

1 comprimat la fiecare 6 ore. Nu luați mai mult de 4 comprimate în 24 de ore.

Trebuie să treacă minimum 6 ore între două doze.

Copii sub 12 ani:

Datorită conținutului său de cofeină, este contraindicat la copiii cu vârsta sub 12 ani (vezi „Nu luați comprimate Coldrex”).

Durata de aplicare nu trebuie să depășească 7 zile.

Dacă simptomele dumneavoastră nu se ameliorează în 3 zile, opriți administrarea comprimatului Coldrex și contactați medicul dumneavoastră. A nu se utiliza mai mult de 3 zile fără supraveghere medicală.

Metoda de aplicare

Pentru uz oral.

Înghițiți comprimatul cu apă.

Dacă luați mai multe comprimate Coldrex decât trebuie

Nu luați mai mult decât doza prescrisă. Dacă luați mai multe comprimate Coldrex decât trebuie, consultați un medic cât mai curând posibil chiar dacă nu vă simțiți rău. Dacă cineva ia prea mult paracetamol, există riscul de a dezvolta ulterior leziuni hepatice severe care ar putea duce la un transplant de ficat sau la moarte.

Dacă uitați să luați comprimatele Coldrex

Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Nu luați mai mult de o doză la fiecare 4 ore.

Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la utilizarea acestui produs, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. Posibile efecte secundare

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, deși nu apar la toate persoanele.

În timpul utilizării preparatului, următoarele efecte secundare frecvente (Poate afecta până la 1 din 10 persoane):

  • dureri de cap, amețeli, nervozitate, insomnie.
  • tensiunea arterială - crește.
  • greață, vărsături.

De mai jos efecte secundare rare (Poate afecta până la 1 din 1000 de persoane). Dacă vă confruntați cu acestea, opriți administrarea produsului și contactați imediat medicul dumneavoastră:

  • pupile largi, pierderea bruscă a vederii, care poate fi rezultatul unei presiuni intraoculare anormal de mari. Această reacție poate apărea în principal la pacienții cu glaucom (cataractă verde).
  • bătăile inimii neobișnuit de rapide, palpitații.
  • reacții alergice (de exemplu erupții cutanate, urticarie, dermatită alergică).
  • urinare dureroasă, retenție urinară, care poate apărea în principal la bărbații cu mărirea prostatei.

De mai jos reacții adverse foarte rare (Poate afecta până la 1 din 10.000 de persoane). Dacă vă confruntați cu acestea, opriți administrarea produsului și contactați imediat medicul dumneavoastră:

  • vânătăi sau sângerări de origine necunoscută, care se pot datora scăderii numărului de trombocite (trombocitopenie).
  • insuficiență hepatică.
  • reacții cutanate severe (sindrom Stevens-Johnson).
  • senzație de apăsare toracică, dificultăți de respirație, erupție cutanată și leșin (reacție anafilactică - reacție severă, de hipersensibilitate imediată în corp).
  • o reacție alergică, cum ar fi o erupție cutanată sau mâncărime care uneori provoacă probleme de respirație sau umflarea buzelor, limbii, gâtului sau feței.
  • dificultăți de respirație care au apărut înainte de a lua acid acetilsalicilic sau alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene și este posibil să aveți o reacție similară în timp ce luați comprimate Coldrex.

Apariția următoarelor efecte secundare frecvența sa este necunoscută (frecvența nu poate fi estimată din datele disponibile):

  • nervozitate, amețeli.

Raportarea efectelor secundare

Dacă manifestați orice reacții adverse, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Aceasta include orice reacție adversă posibilă nemenționată în acest prospect. Reacțiile adverse pot fi, de asemenea, raportate direct Autorității prin intermediul datelor de contact furnizate în Anexa V.

Raportând reacțiile adverse, puteți ajuta la obținerea mai multor informații despre utilizarea în siguranță a acestui medicament.

5. Cum se păstrează comprimatele Coldrex?

A nu se păstra la temperaturi peste 25 ° C.

A nu se lăsa la îndemâna și vederea copiilor!

Nu utilizați acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Nu aruncați niciun medicament pe calea apei uzate sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul ce să faceți cu orice medicament pe care nu îl mai utilizați. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conținutul pachetului și alte informații

Ce conține comprimatele Coldrex?

- Pregatirea ingrediente active paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, cofeină, hidrat de terpină și acid ascorbic (vitamina C). Fiecare comprimat conține 500 mg paracetamol, 5 mg clorhidrat de fenilefrină, 25 mg cafeină, 20 mg terpină hidrat și 30 mg acid ascorbic.

- Alte ingrediente: potasiu - sorbat, sodiu - lauril - sulfat, povidonă, acid stearic, talc, amidon umflabil la rece, amidon de porumb, Eurocol galben apus (E 110).

Cum arată Coldrex și conținutul ambalajului?

Comprimat portocaliu/alb, bistratificat, oval, biconvex, cu margine teșită, marcat cu „Coldrex” pe o parte.

12 buc, resp. 24 comprimate în PVC alb, opac // blistere și cutii de carton.

12 buc, 16 buc, resp. 24 comprimate în PVC alb, opac // blistere din Al și hârtie // pliculeț din PVC.

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Titularul autorizației de punere pe piață și producătorul

Titularul autorizației de introducere pe piață:

Omega Pharma Hungary Kft.

Madarász Viktor u. 47-49.

Wrafton Laboratories Limited,

Exeter Road, Wrafton, Braunton, EX33 2DL,

Omega Pharma International NV,

Venecoweg 26, Nazaret, 9810, Belgia

OGYI-T-1714/01 (12 × - în blistere și cutii)

OGYI-T-1714/02 (24 × - în blistere și cutii)

OGYI-T-1714/03 (12 × - în blistere și portofele)

OGYI-T-1714/04 (16 × - în blistere și portofele)

OGYI-T-1714/05 (24 × - în blistere și portofele)

Acest prospect a fost revizuit ultima dată în: Martie 2019.