COLDREX MaxGrip mentol și pudră aromată de fructe de pădure pentru soluție orală
1. CE PENTRU COLDREX MAXGRIP MENTOL ȘI PUTEREA DE FRUCTE PĂDURISTE ESTE Destinate soluției orale și pentru ce se folosește?
Pudra pentru soluție orală Coldrex MaxGrip mentol și fructe de pădure conține paracetamol, fenilefrină și acid ascorbic (vitamina C):
- paracetamol: care are efecte analgezice și antipiretice,
- clorhidrat de fenilefrină: un simpatomimetic care ameliorează curgerea nasului și a sinusurilor paranasale și ușurează respirația,
- Vitamina C: ajută la compensarea pierderii naturale a vitaminei C în timpul răcelii și gripei.
Pudra de mentol Coldrex MaxGrip și fructe de pădure pentru soluție orală este indicată pentru ameliorarea pe termen scurt a simptomelor de răceli, gripă, cefalee, febră, dureri în gât, durere, congestie nazală, sinuzită și durere asociată.
2. ÎNAINTE SĂ UTILIZAȚI COLDREX MAXGRIP MENTOL ȘI PODURĂ DE FRUCTE PĂDURI PENTRU SOLUȚIE ORALĂ
Pudră cu mentol și fructe de pădure Coldrex MaxGrip pentru soluție orală paracetamol și asta pentru a reduce congestia nazală conține substanța activă pentru.
Prin urmare, nu utilizați alt paracetamol, sau alte medicamente utilizate pentru tratarea răcelii și a gripei preparate!
INFORMAȚII PRIVIND MEDICAMENTUL
Ingredient activ: acid ascorbic
paracetamol
fenilefrina
Pachete și informații suplimentare:
Rețetă necesară: Nu
Nu utilizați Coldrex MaxGrip aromă de mentol și fructe de pădure pulbere pentru prepararea soluției orale
- dacă alergic (hipersensibil) la paracetamol, fenilefrină, acid ascorbic sau la oricare dintre celelalte componente.
- dacă luați medicamente pentru tratarea depresiei, de ex. luați sau ați luat inhibitori de monoaminooxidază (IMAO) în ultimele două săptămâni.
- dacă aveți boli hepatice sau renale severe
- dacă aveți tensiune arterială crescută
ARTICOLE SIMILARE
- dacă aveți hipertiroidism
- dacă aveți boli de inimă
Aveți grijă deosebită cu mentolul Coldrex MaxGrip și pudra cu aromă de fructe de pădure pentru soluție orală
Discutați cu medicul dumneavoastră, dacă oricare dintre cele de mai sus este adevărat pentru dvs.
- dacă aveți o boală cardiovasculară sau aveți o boală vasculară precum Fenomenul lui Raynaud (care apare ca o răceală sau o presiune sub formă de durere la nivelul mâinilor sau de la picioare).
- dacă aveți glaucom (presiune crescută la nivelul ochiului).
- dacă aveți feocromocitom (tumoare suprarenală lângă rinichi).
- dacă aveți probleme cu prostata sau dificultăți la urinat.
Nu administrați mentol Coldrex MaxGrip și pudră aromatică de fructe de pădure pentru soluție orală copiilor cu vârsta sub 12 ani.
Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă nu sunteți sigur dacă puteți lua acest medicament.
Alte medicamente utilizate în timpul tratamentului
Nu utilizați mentol Coldrex MaxGrip și pudră de fructe sălbatice pentru soluție orală:
- în combinație cu alte produse care conțin paracetamol utilizate pentru a reduce congestia sau pentru a trata răcelile și gripa.
- dacă luați medicamente pentru tratarea depresiei, de ex. luați sau ați luat inhibitori de monoaminooxidază (IMAO) în ultimele două săptămâni.
Discutați cu medicul dumneavoastră înainte de a utiliza mentolul Coldrex MaxGrip și pudra de aromă de fructe de pădure pentru soluție orală:
- dacă anticoagulant (ex. warfarină).
- dacă luați un medicament care reglementează tensiunea arterială, cum ar fi luați un beta-blocant.
- dacă pentru tratarea bolilor de inimă luați digoxină sau un medicament similar.
- dacă luați un stimulent sau un inhibitor al apetitului.
- dacă luați antidepresive triciclice pentru tratarea depresiei, de ex. luând amitriptilină.
Asigurați-vă că spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați sau ați luat recent orice alte medicamente, inclusiv medicamente eliberate fără prescripție medicală și medicamente pe bază de plante.
Sarcina și alăptarea
Dacă sunteți gravidă, planificați o sarcină sau alăptați, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament, inclusiv mentol Coldrex MaxGrip și pudră aromatică de fructe de pădure pentru soluție orală.!
Efecte asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje
Acest medicament vă poate face să vă amețiți. În acest caz, nu conduceți și nu folosiți niciun instrument sau utilaj.
Informații importante despre unele ingrediente ale mentolului Coldrex MaxGrip și pulberii aromatizate pentru fructe de pădure pentru soluție orală
- Conține 5 g zaharoză pe porție. Dacă medicul dumneavoastră v-a spus că aveți intoleranță la unele zaharuri, contactați medicul înainte de a lua acest medicament.
- Conține o sursă de fenilalanină și poate fi dăunătoare persoanelor cu fenilcetonurie.
- Conține excipienți Galben apus (E110) și purpuriu (E122), care pot provoca reacții alergice.
- Acest medicament conține 117 mg sodiu pe plic, care trebuie luat în considerare de pacienții care urmează o dietă controlată de sodiu.
3. CUM SĂ UTILIZAȚI COLDREX MAXGRIP MENTOL ȘI SOLUTIE ORALĂ CU PUTERE CU AROMĂ?
Pentru adulți (inclusiv vârstnici) și adolescenți cu vârsta de 12 ani și peste:
Se dizolvă conținutul plicului într-un pahar sau cană cu apă fierbinte. Luați 1 plic la fiecare 4-6 ore.
Nu administrați mentol Coldrex MaxGrip și pudră aromatică de fructe de pădure pentru soluție orală copiilor cu vârsta sub 12 ani.
Faceți o băutură fierbinte din metanol Coldrex MaxGrip și pulbere aromată de fructe de pădure pentru soluție orală și băutură:
Se toarnă conținutul plicului într-o cană și se umple până la jumătate cu apă fierbinte. Amesteca bine. Adăugați apă rece dacă este necesar.
Nu utilizați mai des la fiecare 4 ore. Se pot utiliza maximum 4 doze în 24 de ore.
Doza recomandată nu trebuie depășită.
Nu utilizați acest medicament mai mult de șapte zile.
Dacă simptomele nu se ameliorează după o săptămână, mergi la medicul tău, și nu mai folosiți mentol Coldrex MaxGrip și pudră aromă de fructe de pădure pentru soluție orală.
A nu se utiliza cu alte produse care conțin paracetamol sau cu produse anti-rece, anti-gripale, anti-nazale și anti-congestie.
Dacă utilizați mai mult mentol Coldrex MaxGrip și pudră aromă de fructe de pădure decât ar trebui
Solicitați imediat asistență medicală și să vă spun exact cât de mult medicament ați luat. Medicul dumneavoastră vă va spune ce să faceți.
Este important să discutați cu medicul dumneavoastră, chiar dacă vă simțiți bine. Dacă luați prea mult paracetamol, riscați să dezvoltați leziuni hepatice severe mai târziu în viață.
Pacienții cu afecțiuni hepatice prezintă un risc mai mare de supradozaj.
Dacă uitați să utilizați Coldrex MaxGrip Mentol și Pudră de fructe de pădure pentru soluție orală
Nu luați o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Nu luați mai mult de o doză la fiecare 4 ore.
4. EFECTE ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, mentolul Coldrex MaxGrip și pudra de fructe de pădure pentru soluție orală pot provoca reacții adverse, deși nu apar la toate persoanele.
Este posibil să prezentați următoarele reacții adverse frecvente (afectează 1 până la 10 utilizatori din 100):
Cefalee, amețeli, nervozitate, insomnie, hipertensiune arterială, greață, diaree și vărsături
De mai jos rar reacții adverse (afectează 1 până la 10 utilizatori din 10.000), dacă vă confruntați cu acestea, opriți administrarea produsului și consultați imediat un medic:
- simțiți un puls neobișnuit de rapid sau un ritm cardiac neobișnuit de rapid sau neregulat.
- el suferă pierderea vederii din cauza tensiunii arteriale anormal de mari în ochi. Acest lucru este cel mai frecvent la persoanele cu glaucom.
- Aveți o problemă de retenție urinară. Acest lucru este cel mai frecvent la bărbații cu mărirea prostatei.
- Reacții alergice: erupție pe piele, mâncărime
De mai jos foarte rar reacții adverse (afectează mai puțin de 1 utilizator din 10.000), dacă vă confruntați cu acestea, opriți administrarea produsului și consultați imediat un medic:
- aveți reacții alergice, cum ar fi erupții cutanate sau mâncărime, uneori asociate cu probleme de respirație sau umflarea buzelor, limbii, gâtului sau feței.
- aveți o erupție cutanată sau peeling sau un ulcer pe mucoasa bucală.
- dacă ați avut anterior probleme de respirație în timp ce luați acid acetilsalicilic sau antiinflamatoare nesteroidiene și dacă aveți reacții similare în timp ce luați mentol Coldrex MaxGrip și pudră aromatică de fructe de pădure pentru soluție orală.
- observați vânătăi sau sângerări de origine inexplicabilă.
Dacă vreuna dintre reacțiile adverse devine gravă sau dacă observați orice reacție adversă nemenționată în acest prospect, vă rugăm să spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului.
5. CUM SE PĂSTREAZĂ COLDREX MAXGRIP MENTOL ȘI SOLUTIE ORALĂ CU PULBURĂ AROMATĂ DE FRUCTE?
A nu se păstra la temperaturi peste 30 ° C.
A nu se lăsa la îndemâna și vederea copiilor!
Nu utilizați mentol Coldrex MaxGrip și pudră de fructe de pădure pentru soluție orală după data de expirare înscrisă pe cutie. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei uzate sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul cum să eliminați medicamentele care nu mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. INFORMAȚII SUPLIMENTARE
Ce conține pudra pentru soluție orală Coldrex MaxGrip mentol și fructe de pădure aromatizate
- Ingrediente active ale mentolului Coldrex MaxGrip și pudră aromată de fructe de pădure pentru soluție orală:
1000 mg paracetamol, 70 mg acid ascorbic (vitamina C) și 10 mg clorhidrat de fenilefrină.
- Alte ingrediente: zaharoză, citrat de sodiu anhidru, acid tartric, aspartam, aromă de fructe și vopsea de coacăze negre Euroblend (galben apus E110, Crimson E122 și verde S E142)
Cum arată produsul și conținutul ambalajului
Pudra pentru soluție orală Coldrex MaxGrip mentol și fructe de pădure este o pulbere roz deschis cu un parfum caracteristic de mentol fructat.
Disponibil în cutii cu 5 sau 10 plicuri. Fiecare plic conține 7,6 g pulbere.
- Pudră de mentol și fructe de pădure Coldrex MaxGrip 10x
- Dawtona a curățat roșii întregi conservate 400g, 303 FT LEGUME ȘI CONSERVATE DE FRUCTE
- FIG - un fruct vindecător cultivat din cele mai vechi timpuri - Șofran adevărat
- Obosit și obosit face ca sucul de fructe sau de legume să fie energic
- Colită ulcerativă (prospect)